کد مقاله : 34266        مسیر مقاله در نقشه سایت : , خانواده , بهداشت در خانواده , پزشک خانواده , بارداری و زایمان

 

انتخاب زنان آمريكايي ،زايمان طبيعي در منزل


انتخاب زنان آمريكايي ،زايمان طبيعي در منزل

توجه اكثر زنان ايراني در سال‌هاي اخير معطوف به شيوه زايمان سزارين شده و اين تفكر در بين آنها رواج يافته كه زايمان در بيمارستان و استفاده از دستگاه‌هاي پيشرفته پزشكي مي‌تواند مطمئن‌ترين راه زايمان باشد، اين در حالي است كه اكثر زنان ايالات متحده آمريكا از تمامي طبقات جامعه شيوه قديمي و طبيعي زايمان در منزل را انتخاب كرده و هر روز به طرفداران اين روش سنتي افزوده مي‌شود. اما علت اصلي اين تغيير روش چيست؟
به‌رغم تمامي اكتشافات پزشكي دهه‌هاي گذشته، هنوز علم پزشكي نتوانسته است با سيستم بدن انسان كه به‌صورت خدادادي و بدون نقص طراحي شده است، رقابت و برابري كند. اما در برخي از موارد مانند زايمان با دخالت علم پزشكي و ايجاد تغيير عادت در شيوه آن جلوي كاركرد طبيعي بدن گرفته شده و اين كاركرد كم‌كم به دست فراموشي سپرده شده است. سوال اصلي اين است كه چرا زنان آمريكايي ترجيح مي‌دهند در منزل زايمان كنند؟
هر خانواده در اين زمينه مي‌تواند دلايل خاص خود را داشته باشد. بيشتر زايمان‌ها در اين كشور در خانه انجام مي‌شود؛ چراكه اكثريت زنان آمريكايي معتقدند كه زايمان يكي از كاركرد‌هاي بسيار طبيعي بدن سالم است. بنابراين نمي‌توان به آن به عنوان يك عامل بالقوه كه نيازمند حضور جراح است، نگريست. همه مي‌دانند كه هميشه در زايمان احتمال بروز مشكلاتي پيش‌بيني نشده چه در بيمارستان و چه در منزل وجود دارد،اما فقط درصد بسيار كمي از زنان باردار نيازمند شرايط نگهداري خاص در دوره بارداري و زايمان تحت مراقبت ويژه هستند. به عبارتي، تحت شريط خاصي حضور در بيمارستان، قرار گرفتن تحت مراقبت و استفاده از تجهيزات پيشرفته پزشكي جهت جلوگيري از بروز هر مشكلي براي مادر و نوزاد ضروري است.
در اين زمان اعضاي خانواده نيز ترجيح مي‌دهند كه مادر، زايماني بدون مشكل و عوارض جانبي را پشت سر بگذارد. در سال 1989 ميزان مرگ‌ومير نوزادان در ايالات متحده آمريكا از بين هر 1000 تولد چيزي حدود 10 درصد بود. اين آمار دقيقا مربوط به زماني بود كه آمريكا داراي پيشرفته‌ترين و گران‌ترين سيستم‌هاي زايشگاهي در ميان ديگر كشورهاي پيشرفته جهان از جمله كشورهاي اروپايي بود. اما آمار مرگ‌ومير مادران و نوزادان در زمان تولد، در اين كشور از ديگر كشورهايي كه از چنين سيستم‌هاي پيشرفته‌اي برخوردار نبودند، بسيار بالاتر بود، در اين زمان اين سوال در اذهان مردم آمريكا شكل گرفت كه كشورهاي ديگر چه كردند كه نتيجه كارشان از كشور آمريكا بهتر و موفقيت‌آميزتر بوده است؟
همان‌طور كه مي‌دانيم در اكثر زايمان‌هاي دنيا ماماها نقش بسيار تعيين‌كننده‌اي را ايفا مي‌كنند. پزشكان علي‌رغم داشتن تخصص بالا و توانايي و تبحر در امر جراحي هرگز قدرت، توانايي و جسارت ماماها در امر زايمان طبيعي را نداشته و ندارند. در عين حال تاكنون هيچ تحقيقي نتوانسته ثابت كند كه بيمارستان مكاني امن‌تر و مناسب‌تر در مقايسه با خانه براي زايمان است. تحقيقات يكي پس از ديگري به افزايش روزافزون زايمان طبيعي در منزل اشاره مي‌كنند. زيرا در حال حاضر اين شيوه زايمان به عنوان روشي مطمئن و استاندارد در آمريكا شناخته شده است.
تحقيقات بسياري در اين زمينه انجام شده كه همگي حاكي از اين است كه زايمان در منزل بسيار ايمن‌تر و راحت‌تر براي مادران بوده و سلامت و امنيت اين روش با سنجش ميزان مرگ‌ومير ميان مادران و نوزادان تاييد شده است. همه چيز نشان از اين موضوع دارد كه ميزان آسيب‌ديدگي و مرگ‌ومير در زايمان‌هاي خانگي در مقايسه با نوع بيمارستاني آن بسيار كمتر بوده است. اين كاهش نه تنها ارتباطي به شرايط بيمارستاني نداشته بلكه به شكلي مستقيم با شرايط تغذيه‌اي مناسب و حفظ نظافت فردي و مكاني زايمان مرتبط است.
اين روزها زايمان خانگي در آمريكا امتحان خود را پس داده و امن بودن اين شيوه به همگان ثابت شده و مورد اقبال عمومي نيز قرار گرفته است. با رواج اين روش سنتي، ميزان آسيب‌ها و عوارض جانبي زايمان نيز در طي 30 سال اخير كاهش چشمگيري داشته است. بخش خدمات رايگان بيمارستان <بايلرو> در تگزاس در سال 1993 با انتشار تحقيقي كه طي آن آمار مرگ‌ومير حين زايمان‌هاي خانگي را از بين هر 1000 تولد 26 مورد و در بخش بيمارستاني از بين هر 1000 تولد 50 مورد اعلام كرده است بر صحت و استاندارد شيوه خانگي زايمان صحه گذاشت.
اما واقعا چرا زايمان در منزل راحت‌تر و ايمن‌تر است؟ اعتقاد به داشتن شرايطي راحت در زمان زايمان اين روزها ذهن بسياري از مادران را به خود مشغول كرده است. مخصوصا مادراني كه تجربه زايمان در بيمارستان را داشته و با يادآوري خاطري بستري شدن در بيمارستان، محروم ماندن از آب و غذا براي مدت زماني كوتاه، دور ماندن از ديگر فرزندان، جدا ماندن از همسر و ديگر اعضاي حمايت‌كننده خانواده، منتقل شدن از يك اتاق به اتاق ديگر جهت انجام آزمايش‌هاي لازم و آمادگي براي زايمان، مراجعه به اتاق نوزادان براي ديدن نوزاد خود و بسياري از موارد ديگر، بيشتر براي داشتن زايماني راحت و در فضايي آرام و مطمئن ترغيب مي‌شوند.
در واقع زايمان در منزل و در كنار ديگر اعضاي خانواده و طي كردن شرايط زايمان بدون هيچ دغدغه‌اي، ذهن بسياري از زنان آمريكايي را به خود معطوف كرده است؛ چراكه اين شيوه قديمي و طبيعي داراي مزاياي خاص خود است. به عنوان مثال مادر بعد از زايمان در منزل خود از آزادي بيشتري نسبت به بيمارستان برخوردار است. مي‌تواند هر لباسي كه دوست دارد بپوشد، هر غذا و نوشيدني كه دوست دارد بخورد، در كنار ديگر فرزندان خود باشد و از آنها مراقبت كند. نوزاد در كنار مادر باقي مي‌ماند كه اين مساله از نظر روحي نيز مي‌تواند براي مادر بسيار موثر باشد و با برخورداري از شرايط ذكر شده از آرامش و رفاه كاملي برخوردار شود. اما بايد توجه داشت كه زايمان خانگي نمي‌تواند براي همه زنان مناسب باشد، زيرا در برخي از موارد بسيار خاص به دليل غيرطبيعي بودن اوضاع مادر يا نوزاد، بهتر است زايمان در بيمارستان انجام شود تا در زمان بروز مشكل براي آنها سريعا اقدام شود.

حضور ماما‌هاي متخصص و باتجربه در خانه

در بيمارستان ماماها نمي‌توانند به صورت تمام وقت در كنار بيمار خود باقي بمانند و تنها به علائم دريافتي از دستگاه‌هاي پزشكي و اطلاعات همراهان بيمار اكتفا مي‌كنند. در واقع آنها تنها در زمان زايمان در كنار مادر حاضر شده و به او كمك مي‌كنند. حال آن‌كه در موارد زايمان خانگي، ماما در كنار مادر باقي مي‌ماند و با كنترل اوضاع مادر، او را از لحاظ جسمي و روحي مورد حمايت خود قرار مي‌دهد كه اين حضور بلندمدت مي‌تواند براي مادر بسيار التيام‌بخش و اميدواركننده باشد.
در آمريكا تعداد زيادي ماماي متخصص و باتجربه در كنار تعداد اندكي پزشك كه خود از حاميان شيوه زايمان در منزل هستند، به صورت دائمي در امر زايمان در منزل مشغول فعاليت هستند كه اين تعداد بنابه درخواست جامعه به صورت چشمگيري در حال افزايش است. به بيان ديگر، طي 20 سال گذشته تعداد ماماهاي خانگي در آمريكا بسيار افزايش يافته است. در عين حال تعداد زيادي از ماماهاي تجربي نيز اقدام به تكميل تحصيلات دانشگاهي خود كرده و با كارورزي نزد ماما‌هاي متخصص و تحصيلكرده، اقدام به پيشبرد اطلاعات خود براي اخذ مدرك معتبر ليسانس كرده‌اند و شرايط تحصيلي براي اين افراد در 20 ايالت آمريكا مهيا شده است. اين در حالي است كه در آمريكا تا چند دهه گذشته ماماهاي خانگي از وجاهت قانوني برخوردار نبودند، اما امروز اين افراد بنابه نياز جامعه و استقبال عموم از زايمان خانگي از جايگاه اجتماعي بسيار خوبي برخوردار شده‌اند.
از ديگر علل گرايش زنان آمريكايي به زايمان در منزل مي‌توان به پاكيزه‌تر بودن فضاي منزل نسبت به بيمارستان كه يك مكان عمومي است، اشاره كرد. زيرا ميكروب‌هاي خانگي نمي‌توانند خطر مهمي براي مادر و نوزاد محسوب شوند حال آن‌كه احتمال ابتلا به بيماري‌هاي عفوني در بيمارستان بسيار بالاتر از منزل است. امروزه همه ما نسبت به آلودگي‌هاي محيط خانه خود آگاه هستيم و همين آگاهي مي‌تواند كمك بسيار بزرگي براي برطرف كردن و زدودن آنها باشد. در محيط خانه احتمال ورود افراد متفرقه كمتر از محيط‌هاي بيمارستاني است، بنابراين احتمال ورود ميكروب‌هاي جديد و ناشناخته كمتر است.
در منزل ماما و پزشك حاضر با پوشيدن لباس استريل و وسايل استريل شده جهت بريدن بند ناف نوزاد مي‌توانند از بروز بيماري‌هاي عفوني جلوگيري كنند كه اين امر خود كمك بسيار بزرگي جهت كاهش بيماري‌هاي عفوني رايج بين نوزادان و مادران است.

مترجم: صديقه حاج نوروزي
منبع :www.homebirth.com
www.jamejamonline.ir