کد مقاله : 54771        مسیر مقاله در نقشه سایت : , علمی و فرهنگی , گردشگری

كيله‌شين‌ در آذربايجان‌غربي


كيله‌شين‌ در آذربايجان‌غربي

اشنويه در جنوب غربي آذربايجان غربي، بين 3 كشور ايران، عراق و تركيه واقع شده است. دره ييلاقي چلاشي در شمال اشنويه يكي از مراكز تفريحي اين منطقه به شمار مي‌رود. عبور رودخانه از اين منطقه موجب شده تا هوايي خنك و مناسب براي گردش داشته باشد. هنگامي هم كه به اين منطقه سفر مي‌كنيد حتما از سنگ كيله شين كه متعلق به قرن‌هشتم پيش از ميلاد است، ديدن كنيد. سنگ كيله شين سنگي است بزرگ به ارتفاع 170‌سانتي‌متر كه كتيبه‌اي به 2زبان اورارتويي و آشوري در آن وجود دارد.
کیله شین به معنای سنگ قبر کبود است‌. این سنگ در سر راه رواندوز به اشنویه در وسط گردنه کوهی که اشنویه را از رواندوز جدا می‌كند نصب شده بود . این ستون دارای 2 صفحه است که ‌روی هر صفحه‌ آن خطوطی به 2زبان آشوری و اورارتویی حک شده ، مضمون نوشته یک صفحه آن شامل دعا و نیایش برای رب النوع شهر و متن صفحه دیگر آن شرح عملیات جنگی است . ارتفاع این ستون سنگی 11 /1 سانتیمتر است و بر پایه ای به بلندی 60 سانتیمتر قرار گرفته ، عرض آن 70سانتی متر و ضخامت آن 33 سانتیمتر است. نخستین بار اف، ا ،شولز در سال 1829 آن را کشف کرده و از آن کپی برداری نمود ، اما چند روز بعد از آن به قتل رسید و کپی مذکور مفقود گردید.
شغل اصلي مردم اشنويه كشاورزي و دامداري آنها هم به شيوه سنتي است.
در اشنويه اقوامي چون لولوبيان، آشوري‌ها، اورارتوها و مادها سكونت دارند. اين شهر در طول تاريخ، جولانگاه جنگ‌هاي زيادي بوده كه دشواري‌هاي فراواني را براي مردمانش ايجاد كرده است. با وجود تمام اين شرايط، اهالي اشنويه در پيشرفت منطقه گام برداشته‌اند.

منبع :روزنامه جام جم