مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات آموزشگاه رایانه اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهانبانک سوال و جوابجوان امروزدانلود نرم افزار

  اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی مشاوره خانواده معارف اسلامی
مسیر جاری: صفحه اصلي / تالار گفتگو / سیاسی / سیا ست داخلی / شخصیت ها
دمی با حافظ شیرازی
    همه چیز درباره برادران لاریجانی  
 1 
یک شنبه 6 آذر 1390  6:15 PM  
 همه چیز درباره برادران لاریجانی


پاسخ نقل قول

اگرچه حضور همزمان سه برادر لاریجانی در صحنه سیاسی جمهوری اسلامی چشمگیر به نظر می‌رسید، اما جای دو نفر از این برادران همچنان خالی بود .

برادرانی که به قول مطایبه‌آمیز علی لاریجانی سومین پسر این خاندان، «فرزندان حوزه و مرجعیت هستند که بر حسب اتفاق وارد کار اجرایی شده و گمراه شده‌اند ».
 
ریشه لاریجانی‌ها به روستای «پردمه» لاریجان در هفتاد کیلومتری شهر آمل برمی‌گردد. آنها فرزندان مرحوم آیت‌الله العظمی میرزا هاشم آملی از اصولیون سرشناس هستند که خود از شاگردان میرزای نائینی بود و شاگردانی همچون ناصر مکارم شیرازی، عبدالله جوادی‌آملی، حسن حسن‌زاده‌آملی، محمدی‌گیلانی، شهید مفتح، محقق‌داماد و محمد یزدی از محضرش استفاده کرده‌اند .

زندگی در نجف و قم و آشنایی توأمان با زبان‌های فارسی و عربی و تربیت در دامان چنین پدری، پسران را از علم و دین پربهره کرد. البته این پنج برادر همگی از تحصیلات حوزوی در کنار تحصیلات دانشگاهیشان برخوردارند و به جز باقر و فاضل که به مقطع مقدماتی اکتفا کردند، دیگر برادران تا سطح و خارج، تحصیلات حوزوی خود را ادامه دادند. اما ارتباط با حوزه تنها به بعد علمی زندگی برادران لاریجانی محدود نماند و سیطره آن به حوزه زندگی خصوصی‌شان نیز کشیده شد . کما اینکه لاریجانی‌ها همچون خمینی‌ها، داماد خانواده‌های مشهور روحانی شدند و دخترانی از شاگردان پدر را برگزیدند. پدر که با دختر آیت‌الله العظمی حاج سیدمحسن اشرفی ازدواج کرد و اما پسران؛ علی با دختر استاد شهید مطهری وصلت کرد، صادق داماد آیت‌الله العظمی وحید خراسانی و باقر نیز داماد آیت‌الله حسن‌زاده آملی شد . متقابلاً مصطفی محقق داماد هم با دختر استاد خود ازدواج کرد و داماد خاندان لاریجانی شد . او نیز همپایه برادران همسرش در سال‌های پس از انقلاب در مناصب کلیدی‌ بود از جمله عضویت در شورای عالی قضایی، و ریاست سازمان بازرسی کل کشور. حضور همزمان دو برادر لاریجانی در رأس دو قوه از مجموع قوای سه‌گانه کشور، بار دیگر خاندان لاریجانی‌ها را کانون توجه همگان کرد؛ رخدادی که در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه است .

محمد جواد برادر بزرگ

محمدجواد 59 ساله بزرگترین پسر خانواده لاریجانی است که برخی او را جنجالی‌ترین عضو این خانواده نیز می‌دانند. اگرچه نظریه‌های او در فلسفه و منطق ریاضی بعضاً شهرت بین‌المللی دارد اما به‌جز دانشجویان دکترای ریاضی، دیگران او را به عنوان یک چهره شاخص در عرصه سیاست و دیپلماسی می‌شناسند .

او پس از بازگشت پدرش از نجف و اتمام دبیرستان، وارد دانشگاه صنعتی شریف شد و در حالی که ملبس به لباس روحانیت بود، دوره مهندسی الکترونیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذراند و پس از پایان دوره مهندسی به دانشگاه برکلی در کالیفرنیا رفت و مدرک دکترای ریاضیات را از آنجا گرفت .

او «مکتوب سیاسی هفته» را در روزنامه اطلاعات در اواخر دهه 60 به راه انداخت و زمانی که مرحوم کیومرث صابری در این روزنامه طنز سیاسی پس از انقلاب را با ستون « دوکلمه حرف حساب» شروع کرد، جواد لاریجانی نیز پنجره جدیدی در تحلیل سیاسی و دیپلماتیک باز کرد .

بزرگترین برادر لاریجانی‌ها مبدع مؤسسات مهم پژوهشی علمی و استراتژیک از «مرکز تحقیقات نظری فیزیک و ریاضیات» تا «مرکز پژوهش‌های مجلس» است .

محمدجواد لاریجانی بحق «مرد پنهان دیپلماسی ایران» نام گرفت. چه آنکه قائم‌مقام وزارت امورخارجه در دوران وزارت علی‌اکبر ولایتی بود و اگرچه اختلافات این دو دیپلمات، به خروج محمدجواد از وزارت خارجه انجامید اما او خاطرات زرینی همچون پیغام‌بری امام(ره) به گورباچف در هیأتی به سرپرستی آیت‌الله جوادی‌آملی که از قضا از شاگردان پدرش بود را در خاطرات خود دارد .

حاشیه‌ها لاریجانی را از عرصه سیاست خارجی به عرصه سیاست داخلی کشاند و او را به مجلس کشاند تا نماینده تهران در خانه ملت باشد. البته در گرماگرم نبرد انتخابات ریاست جمهوری سال 1376 که او در جرگه حامیان ناطق نوری بود، احزاب چپ با بزرگنمایی مذاکره رسمی محمدجواد لاریجانی با نیکلاس براون که از مقامات آمریکا بود، بهره‌برداری انتخاباتی کرده و تهمت‌هایی زدند که با انتشار متن کامل مذاکره مذکور، کذب بودن آن افشا شد .

محمدجواد که از قوه مجریه، به قوه مقننه آمده بود با خروج از این قوه هم به قوه قضاییه رفت و در پست معاونت اموربین‌الملل و حقوق بشر آن جای گرفت تا از دانش دیپلماسی‌اش در این مسند نیز بهره ببرد .

فاضل، مناصب غیرسیاسی
مهمترین تفاوت فاضل با دیگر برادرانش در این است که کنج آرامش گزیده و در تیررس مناصب کلان سیاسی قرار نگرفته است. با این حال تجربه تحصیل و بعدها مسئولیت فرهنگی در فراسوی مرزها، او را به یک کارشناس دیپلماسی نرم تبدیل کرده است. فاضل در سالهای پایانی دهه 70 و آغاز دهه 80 معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد را به عهده داشت و با تأکید بر «ارتقای کیفی» سطح این دانشگاه، توانست ایده عبدالله جاسبی در کیفی‌سازی دانشگاه پس از دو دوره تثبیت و کمیت را دنبال کند. در همین دوره بود که انتشار مقالات علمی اعضای هیأت علمی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه در ژورنال‌های معتبر جهانی رشد جدی یافت .

فاضل پس از آن به اتاوا رفت تا در کسوت رایزن فرهنگی ایران به توسعه مناسبات فرهنگی و به ویژه دانشگاهی همت گمارد. مأموریت او سال گذشته پایان یافت و امروز با حضور در شوراهای راهبردی مراکز علمی و همچنین همکاری با دانشگاه پیام نور، ایفای نقش می‌کند .

علی رئیس فعلی مجلس  
هرچه محمدجواد راه ثابت دیپلماسی را در تمام مشاغل خود دنبال کرد، علی مناصب گوناگونی را تجربه کرد. او پس از کنار‌گیری سیدمحمد خاتمی در اواخر دولت اول هاشمی رفسنجانی، ‌وزارت ارشاد را قبول کرد و پس از نزدیک به 2 سال با حکم رهبری به صدا و سیما رفت تا جایگزین برادر رئیس‌جمهور وقت شود. اگر چه برخی از آنچه «صداوسیمای لاریجانی» می‌خواندند، انتقادها داشتند، اما او در صدا و سیما خوش درخشید .

گسترش شبکه‌های تلویزیونی از دو به هفت کانال، 24 ساعته شدن پخش شبکه‌ها، افزایش شبکه‌های رادیویی مثل رادیو فرهنگ، رادیو ورزش و رادیو جوان که هر یک به رسانه‌هایی تأثیر‌گذار تبدیل شدند، توسعه شبکه‌های استانی با هدف تقویت خرده فرهنگ‌ها، ساماندهی به وضعیت موسیقی، تأسیس شبکه‌های تلویزیونی برون مرزی، راه‌اندازی روزنامه جام‌جم، که در زمانی کوتاه، عنوان پرتیراژترین روزنامه کشور را کسب کرد، توسعه مناسبات بین‌المللی، تأسیس سیما فیلم با هدف تولید سریال‌های فاخر، توسعه روابط با مراکز دینی به ویژه حوزه علمیه قم، درک الزامات دوره دیجیتال و وداع با آنالوگ، راه‌اندازی جشنواره‌های الگوساز نظیر قهرمان قهرمانان (در حوزه ورزش) و چهره‌های ماندگار (در حوزه علم) که نشان از نگاه فرهنگی لاریجانی داشت، محورهای عمده عملکرد او در رسانه ملی را تشکیل می‌دهند .

درسال 83 که لاریجانی از این سازمان بزرگ رسانه‌ای خداحافظی کرد، هیچ یک از مقامات کشور رکورد یازده ساله حکم رهبری را در کارنامه خود نداشتند. اعتماد رهبری به لاریجانی تا حدی است که او در آن زمان یکی از دو نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی نیز بود؛ شورایی که از سال 84 با قبول دبیری آن نشان داد ظرفیت بالایی در جمع کردن پرونده‌های مهم امنیت داخلی و بین‌المللی نیز دارد. او به خوبی مذاکرات هسته‌ای را در کسوت یک دیپلمات پیش برد و از طرف غربی امتیازات جدیدی گرفت . نقش آفرینی در بحران عراق و مسائل خاورمیانه، ‌دولتمردان خارجی را به نقش تأثیر‌گذار او واقف کرد. در همین دوره بود که محوریت دیپلماسی از وزارت خارجه به شورای عالی امنیت ملی نقل مکان کرد و او بود که بار دیگر نشان داد که این افرادند که به مناصب، شأن می‌بخشند .

در پائیز 86 و با تعمیق اختلافات با رئیس‌جمهور، از دبیری شورا کناره‌گیری کرد و سه ماه بعد به درخواست مراجع تقلید از قم نامزد مجلس شد و پس از آن دو رکورد به جا گذاشت؛ بیشترین رأی ریاست در تاریخ مجلس و اولین رئیس مجلسی که از حوزه‌ای غیر از پایتخت به ریاست مجلس می‌رسد .

صادق، قاضی‌القضات
صادق لاریجانی 48 ساله سومین فرزند «حاج میرزا هاشم آملی » است که اخیراً با حکم مقام معظم رهبری به ریاست قوه قضائیه منصوب شد. او که از سال 56 وارد حوزه ‏علمیه شده بود، از سال 68، پس از تدریس سطح، به تدریس خارج اصول و خارج فقه پرداخت و سپس به ‏عضویت هیأت علمی دانشگاه قم در آمد. آیت‌الله صادق لاریجانی در حال حاضر به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در ‏سطح کارشناسی ارشد و دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی
تدریس می‌کند. لاریجانی که پنجمین رئیس دستگاه قضائی کشور است بود در کارنامه خود علاوه بر فعالیت‌های علمی و ‏فقهی، سابقه نمایندگی مردم مازندران در مجلس خبرگان را هم دارد و از سال 80 با حکم مقام معظم رهبری، به عنوان یکی از فقهای شورای نگهبان منصوب شده است . ‎ مناظره او با عبدالکریم سروش در مورد مقاله مشهور «قبض و بسط»، از مباحثات مشهور وی است .

صادق لاریجانی همچنین کتابهایی با عناوین فلسفة اخلاق در قرن حاضر، انسان از آغاز تا انجام، سرمایة ایمان، ‏معرفت دینی، قبض و بسط در قبض و بسطی دیگر، واجب مشروط، زبان دین، فلسفة اخلاق و غیره به ‏صورت تألیف و ترجمه نوشته است. ‏

باقر، لاریجانی پزشک   و چهره ماندگار همایش 89
کوچکترین برادر لاریجانی‌ها برخلاف دو برادر بزرگترش، مسیری همچون فاضل در پیش گرفت و راه سیاست نپیمود. او به جای ورود به دنیای سیاست، به وادی طب پا نهاد . باقر در سال‌های ابتدایی دهه 70 معاونت‌های مختلف علیرضا مرندی در وزارت بهداشت دولت هاشمی را تجربه کرد اما در دولت اصلاحات، دوباره به اشتغالات پژوهشی خود بازگشت . او پس از خرداد 84 نامزد تصدی وزارت بهداشت در دولت نهم بود اما خود را کنار کشید زیرا از کار اجرایی گریز داشت و چه بسا با شناختی که از روحیات خود داشت فعالیت عملی را بر فعالیت اجرایی ترجیح می داد

حضور و پشتیبانی او در یکی از حلقه های مجموعه تحقیقات وسیع «سلول‌های بنیادی » که از فتوحات علمی کشور است و به قول رهبر انقلاب، کم ‌از انرژی هسته‌ای ندارد از جمله خدمات وی درعرصه دانش است . در دوره ریاست چهارساله او بر دانشگاه علوم پزشکی تهران، سطح علمی اولین دانشکده پزشکی، قابل رقابت با استانداردهای دنیا شد و بی‌جهت نیست که محبوبیتی ویژه در بین استادان و دانشجویان رشته‌های پزشکی یافته است .

asamaniabi
کاربر جدید
تاریخ عضویت: آذر 1390 
تعداد پست ها: 40سه شنبه 15 فروردین 1391  6:55 PM  
 آیت الله صادق آملی لاریجانی


پاسخ نقل قول

صادق اردشیر لاریجانی بیشتر شناخته شده با عنوان صادق لاریجانی یا صادق آملی لاریجانی متولد ۱۳۳۹ در شهر نجف ‏عراق رییس قوه قضاییه ایران و از اعضای فقهای شورای نگهبان است. او یکی از پنج برادر لاریجانی است. او از ‏اعضای ‏مجلس خبرگان رهبری در دوره سوم و چهار از استان مازندران بوده‌است.‏تحصیلات :    لاریجانی متولد سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در نجف عراق است. پدر وی، میرزا هاشم آملی است که از مجتهدین مشهور ‏زمان خود بود.میرزا هاشم آملی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی به دلیل وضعیتی که در آن رژیم برای روحانیون به وجود ‏آمد به نجف اشرف مهاجرت کرد و تا حدود ۳۰ سال بعد در عراق ماند.‏..

صادق لاریجانی همچون دیگر برادران و خواهرش علاوه بر اینکه از کودکی با مسایل دینی آشنا شد، علوم جدید را نیز ‏فراگرفت. وی دوران دبستان را در سال ۱۳۴۵ آغاز کرد و دوره دبیرستان را در سال ۱۳۵۶ به پایان رساند و در همین سال ‏وارد حوزه علمیه شد. او در دوره دبیرستان با علاقه بسیار به کتب ریاضی روی آورد و بسیاری از آنها را با مطالعه فرا ‏گرفت. وی در سالهای تحصیل خود در اکثر مواقع حائز رتبه اول بود و هنگام وارد شدن به سال چهارم دبیرستان با فراهم ‏آمدن بورس تحصیلی از دانشگاه صنعتی شریف عازم تحصیل در یکی از کشورهای غربی بود که ناگهان زندگی‌اش دگرگون ‏شد و با تاسی به راهنمایی پدر به دروس دینی رو آورد. این در حالی بود که برادران بزرگتر او محمد جواد و علی در مسیر ‏علوم جدیده چون ریاضیات و فیزیک و فلسفه گام برداشتند

وی در سالهای تحصیل، از محضر استادان بسیاری بهره برد. از جمله رسائل و مکاسب را نزد اساتید برجسته‌ای همچون ‏آقایان صلواتی، سیدکاظم حائری، سید مهدی نبوی و کرباسی فرا گرفت که عمده این درسها به شکل خصوصی بود.‏لاریجانی با به پایان بردن دروس سطح به درس خارج پدر خود هاشم آملی و نیز حسین وحید خراسانی رفت و سالها از ‏محضر آنان بهره برد. او در بخش علوم عقلی نیز در درس اسفار عبدالله جوادی آملی و حسن حسن‌زاده آملی حاضر شد.‏

در سال ۱۳۵۶ به حوزه علمیه قم وارد شد و بیشتر دروس مقدمات و سطح را در فرصتی اندک و در نزد استادان برجسته که ‏گاه از نزدیکان وی نیز بودند، به پایان رسانید. او از سال ۱۳۶۸،پس از تدریس سطح، به تدریس خارج اصول و خارج فقه ‏پرداخت و سپس به ‏عضویت هیات علمی دانشگاه قم در آمد و هم اکنون به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در ‏سطح ‏کارشناسی ارشد و دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی تدریس می‌کند.‏در درس خارج بزرگان قم، از جمله والد خود حاضر شد و ‏سالها از محضر آنان بهره‌های بسیار برد. در این مدت از تحصیل علوم عقلی و تفسیر نیز بازنماند.‏

خانواده:‏
صادق لاریجانی در خانواده‌ای اصالتا مازندرانی بدنیا آمده، فرزند میرزا هاشم آملی است و داماد حسین وحید خراسانی ‏است.[۲] برادران وی محمدجواد ‏لاریجانی (از تئوریسین‌های برجسته جناح محافظه‌کار، رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی- ‏دکترای فیزیک)، علی لاریجانی (رئیس فعلی مجلس هشتم-دکترای فلسفه ‏غرب)، باقر لاریجانی (رئیس دانشگاه علوم پزشکی ‏تهران- فوق تخصص داخلی) و فاضل لاریجانی (وابسته فرهنگی ‏ایران در کانادا- دکترا در سیاستگذاری علمی) هستند که در ‏سیاست و دولت پس از انقلاب ایران نقش‌های گسترده‌ای ایفا کرده‌اند.‏
 
ریاست قوه قضاییه:‏
آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران وی را در تاریخ شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۸۸ به سمت ریاست قوه قضاییه منصوب ‏کرد. از اولین اقدامات او لغو حکم اعدام ۷ نفر در چند روز بعد از معارفه اش بود.‏
 
اظهارات وی در مورد حوادث بعد از انتخابات:‏
صادق لاریجانی در نخستین جلسه قوه قضاییه در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۸۸ تقلب در انتخابات دور دهم ریاست جمهوری را ‏یک مسئله واهی و ساختگی دانسته و بیان داشته که عده‌ای از طرفین درگیر در جریان اعتراضات بعد از اعلام ادعای تقلب ‏و بعد از آن در زندان شروع به تخلف از قوانین کرده و برای مردم و کشور مشکلاتی را فراهم آورده‌اند.[۳]‏

تالیفات:
صادق لاریجانی از سال ۱۳۶۲ کتاب‌های بسیاری را تالیف، تصحیح یا ترجمه کرده که برخی از آنها به شرح زیر است.‏
‏۱-فلسفه اخلاق در قرن حاضر، نوشته وارنک - ترجمه و تعلیقات مبسوط -۱۳۶۲‏

‏۲- انسان از آغاز تا انجام، نوشته علامه طباطبایی - ترجمه و تعلیقات- ۱۳۷۱‏

‏۳-سرمایه ایمان، نوشته ملاعبدالرزاق لاهیجی - تصحیح -۱۳۷۲‏

‏۴-معرفت دینی ، نقد نظریه قبض و بسط تئوریک شریعت - در پاسخ به نظریات عبدالکریم سروش - ۱۳۷۰‏

‏۵- قبض و بسط در قبض و بسطی دیگر - اضافات و توضیحاتی بر کتاب قبل - ۱۳۷۲‏

‏۶- واجب مشروط - فقهی، سیاسی ۱۳۷۴‏

‏۷- فلسفه تحلیلی ، دلالت و ضرورت

‏۸- آموزگار جاوید - مجموعه مقالات در بزرگداشت مرحوم ایت الله العظمی میرزا هاشم آملی

‏۹-مکتوباتی در حسن و قبح عقلی و قاعده ملازمه

‏۱۰-دین و اخلاق - ترجمه

‏۱۱- فلسفه تحلیلی ، تئوری‌های معناداری

‏۱۲- فلسطفه تحلیلی، فعل گفتاری

‏۱۳-زبان دین

‏۱۴- براهین اثبات واجب ، برهان وجودی

‏۱۵- قلمرو دین

‏۱۶- مبانی کلامی - فلسفی حکومت دینی

‏۱۷- فلسفه اخلاق

‏۱۸-مجموعه مقالات در سه جلد

زندگی نامه آیت الله صادق لاریجانی از زبان خودش:‏
اینجانب صادق لاریجانی (آملی) در سال ۱۳۳۹ هجری شمسی در نجف اشرف دیده به جهان گشودم. پدرم مرحوم آیت الله ‏العظمی حاج میرزا هاشم آملی «قدس سره» از اعاظم فقهاء و مراجع نجف اشرف و قم بودهاند که شاگردان بسیاری در این دو ‏شهر بزرگ علم و تقوا پرورانده اند. ‏

مادرم صبیّه مرحوم آیت الله العظمی حاج سیّد محسن اشرفی «قدس سره» است که ایشان از بزرگان شهر اشرف (بهشهر) بود ‏و درآن شهر سمت ریاست و مرجعیت داشت و از شاگردان مبرّز مرحوم آخوند خراسانی «قدس سره» محسوب میشد که به ‏علت انزوا طلبی، نام چندانی از خود باقی نگذاشته است.‏قریب یکسال و اندی داشتم که مرحوم والد از نجف اشرف به شهر قم نقل مکان نمودند و بساط تدریس در این شهر گشودند.‏

تحصیلات اولیه: ‏
از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۶ در مراحل دبستان و دبیرستان به دروس جدید اشتغال داشته ام و بحمدالله در همه این سطوح، درسها ‏را با موفقیّت تمام به پایان برده ام و کمتر اتفاق می افتاد که رتبه اوّل را حائز نباشم.‏نیک به خاطر دارم که از سال اوّل دبیرستان مسیر تحقیقم از درسهای معمولی دبیرستان، بسیار فراتر رفت و کتابهای متعدّد ‏دانشگاهی در رشته ریاضی را خود بدون کمک استاد فراگرفتم. ‏

مثل:‏
Precalculus‏ نوشته ‏Serge lang‏ و دو مجلّد ‏Calculus‏ نوشته ‏Tom. Apostol‏ و ‏Mathematical Analysis‏ نوشته ‏Rudin‏ و ‏Measure Theor‏ نوشته ‏Monro‏ و همه اینها قبل از وارد شدن به سال چهارم دبیرستان بود.‏و با فراهم آمدن بورس تحصیلی از دانشگاه صنعتی شریف، عازم تحصیل در یکی از کشورهای غربی بودم که ناگهان زندگیم ‏چرخش تمام پیدا کرد و اندیشه و شوق تحصیل در علوم و معارف اسلامی و دنبال کردن مسیر تحقیقات فقهاء و مجتهدان و ‏فیلسوفان اسلامی، حرکتی دیگر را باعث شد. علل این شوق و اندیشه جدید خود داستان عجیبی دارد که اینجا مجال بیان آن ‏نیست.‏

تحصیلات علوم اسلامی:‏
به هر حال با تغییر مسیر علمی و فی الواقع تغییر مسیر زندگیام، از سال ۵۶ وارد عالم طلبگی شدم و با ولع و اشتیاق فراوان ‏علوم رسمی حوزه را فرامی گرفتم، و در کنار آنها با مباحث فیلسوفان غربی هم آشنا میشدم.‏

اکثر درسهای دوره مقدمات و سطح حوزه را با اساتیدی مبرز و عمدتاً به طور خصوصی طی کردم . بحثهای خارج اصول و ‏فقه را از محضر مرحوم والد آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی«قدس سره» و آیت الله العظمی حاج شیخ حسین وحیدی ‏خراسانی دامت برکاته که افتخار دامادی ایشان را هم دارم، استفاده برده ام. فلسفه اسلامی را نیز مدّتی در نزد آیت الله جوادی ‏آملی و آیت الله حسنزاده آملی استفاده کردم.‏از حوالی سال ۱۳۶۸، پس از تدریس بسیاری از کتب سطح ، به تدریس خارج اصول و پس از مدّتی به تدریس خارج فقه ‏پرداخته ام و بحمدالله تاکنون مشغول به این دو بحث هستم.‏

در جریان انقلاب در کنار مرحوم والد، در پارهای اقدامات شرکت جسته ام و پس از چندی حس کردم تهاجم فرهنگی غرب ‏کمی از تهاجم نظامی آن ندارد و لذا در حد وسع خویش و با بضاعتی مزجاه همّ خویش را در مقابله با این تهاجم فرهنگی قرار ‏دادم. ‏تهاجمی که ایمان مردم را هدف گرفته و قطعاً در راستای اهداف شوم استعماری است. چون نیک میدانند این کشور اسلامی با ‏ایمان مردم زنده مانده است نه تجهیزات مادی و اقدامات نظامی.‏مدتهاست که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای دام ظله با بیانات مختلف به این خطر عظیم اشاره کرده اند و ‏اخیراً هم با بیانی صریح و رسا به افشاء آن پرداخته اند.‏

علاوه بر تدریس خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم و نگاشتن کتابها و مقالاتی در باب مباحث جدید کلامی چند سال است ‏که به عضویت هیت علمی دانشگاه قم در آمده ام و به طور منظم در دانشگاه تربیت مدرس قم در سطح کارشناسی ارشد و ‏دکترا، کلام جدید و فلسفه تطبیقی تدریس میکنم و در دانشگاه رضوی مشهد، هم پاره ای از پژوهشهای فقهی و فلسفی را ‏سرپرستی میکنم. آثار قلمی اینجانب برخی به طبع رسیده است که عمدهترین آنها عبارت است از:‏

‏۱. فلسفه اخلاق در قرن حاضر، نوشته وارنک این کتاب ترجمه ای است از ‏Contemporay moral philosophy‏ که با ‏تعلیقات مبسوط اینجانب به طبع رسیده است. انتشارات علمی فرهنگی، تهران، ۱۳۶۲.‏‏۲
. انسان از آغاز تا انجام، نوشته علامه سیّد محمّد حسین طباطبایی، این کتاب ترجمهای است از (کتاب الانسان) که با ‏تعلیقات مبسوط اینجانب همراه است. انتشارات الزهراء، تهران چاپ دوم، ۱۳۷۱.‏
‏۳. سرمایه ایمان، ملا عبدالرزاق لاهیجی تصحیح این کتاب توسط اینجانب صورت گرفته است. انتشارات الزهراء، تهران، ‏چاپ سوم ۱۳۷۲.‏
‏۴. معرفت دینی، نقد نظریّه قبض و بسط تئوریک شریعت، مرکز ترجمه و نشر کتاب تهران، ۱۳۷۰‏
‏۵. قبض و بسط در قبض و بسطی دیگر، مرکز ترجمه و نشر کتاب، تهران ۱۳۷۲‏
‏۶. واجب مشروط، انتشارات کنگره شیخ انصاری «قدس سره» ۱۳۷۴‏
‏۷. فلسفه تحلیلی، دلالت و ضرورت، انتشارات مرصاد، قم، ‏

کتابهای زیر در حال تدوینند:‏
‏۸. مکتوباتی در حسن و قبح عقلی و قاعده ملازمه، انتشارات مرصاد
دین و اخلاق، (ترجمه از انگلیسی) انتشارات مرصاد
‏۹. فلسفه تحلیلی، تئوریهای معناداری
‏۱۰. فلسفه تحلیلی، فعل گفتاری
‏۱۱. زبان دین
‏۱۲. براهین اثبات واجب، برهان وجودی
‏۱۳.قلمرو دین
‏۱۴. مبانی کلامی فلسفی حکومت دینی
‏۱۵. فلسفه اخلاق

علاوه بر کتابهای فوق مجموعه متعددی از مقالات کلامی، فلسفی در مجلات مختلف همچون نقد و نظر و کیهان فرهنگی و ‏ماهنامه صبح و ... به طبع رسانده ام.‏در فقه و اصول، تقریباً تمامی درسهایی راکه شرکت جسته ام تقریر کرده ام و به علاوه دو مجلّد در علم اصول از ابتدا تا ‏مبحث مشتق به عربی نگاشته ام و رسالهای مبسوط در صلوه مسافر به شکل شرحی بر عروه الوثقی تصنیف نمودم که تتمه ‏ای از آن باقی مانده است .‏در سال ۱۳۷۷بعنوان نماینده دوره سوم مجلس خبرگان از استان مازندران به مجلس خبرگان راه یافتم، و در سال ۱۳۸۰ با ‏حکم مقام معظم رهبری بعنوان عضوی از فقهای شورای نگهبان منصوب گشتم و حکایت همچنان باقی است ...‏

aghadadi
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: دی 1389 
تعداد پست ها: 112شنبه 15 تیر 1392  11:08 AM  
 پاسخ به:همه چیز درباره برادران لاریجانی


پاسخ نقل قول

این خانواده یه ریاست جمهوری و یه دبیر کلی سازمان ملل را در کارنامه موفقیت آمیزشون کم دارند.


یا صاحب الزمان تو شاهد باش در صفین ما با مالک بودیم.


soshians
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت: تیر 1390 
تعداد پست ها: 436
 1  

    
فروشگاه تالار گفتمانارتباط با ما نوار ابزار اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی خانواده معارف اسلامی صفحه اصلی

پرتال فرهنگی اطلاع رسانی نور
copyright 2007 Noorportal.net All Right Reserved ©
صفحه اصلیارتباط با مانقشه سایتدرباره ما