مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات آموزشگاه رایانه اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهانبانک سوال و جوابجوان امروزدانلود نرم افزار

  اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی مشاوره خانواده معارف اسلامی
مسیر جاری: صفحه اصلي / تالار گفتگو / پزشکی ، سلامت / بارداری و زایمان / پیش از زایمان
دمی با حافظ شیرازی
    مهم: از بارداری تا زایمان+تصاویر  
جمعه 22 مهر 1390  6:44 PM  
 هفته بیست و نهم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته بیست و نهم بارداری
 


هفته بیست و نهم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین بیست و نه هفته است. جنین بلعیدن را تمرین می کند و حدود نیم لیتر در روز ادرار می کند. به نظر قدری غیر بهداشتی می رسد که جنین در آب بچه ادرار می کند، اما مشکلی نیست زیرا آب بچه هر سه ساعت عوض می شود. وقتی که جنین آب بچه را می بلعد، روده از اولین مدفوع جنین (مکونیوم) پر می شود. معمولأ اولین مدفوع جنین چند ساعت بعد از تولد نوزاد می آید. اگر نور بسیار قوی از دیواره ی رحم به جنین برسد جنین به آن واکنش نشان می دهد. گاهی هم جنین می تواند نور را با چشمهایش دنبال کند. در این دوره از حاملگی جنین بسیار که می کند. مادر می تواند این را حس کند. که مشکلی برای جنین پیش نمی آ ورد، تنها به افزایش گنجایش ریه ها و آماده شدن ششها برای تنفس کمک می کند.

توضیح عکس: جنین هرروز به اندازه ی نیم لیتر ادرار می کند.طول جنین 37 سانتی متر و وزن آن 1750 گرم است.

مادر:


شاید حالا بیشتر از هر وقتی به توجه نیاز داری. اما اگر در آن مورد با کسی حرف نزنی، چگونه دیگران این را بدانند. با همسرت در این مورد حرف بزن و بگو که چه چیزی احتیاج داری. به طور حتم همسرت هم می خواهد که تو به چیزی که می خواهی برسی. در این دوره از حاملگی برخی از مادران دردهای فشار دهنده ی زایمانی را حس می کنند و این به آن دلیل است که رحم در حال تمرین برای زایمان است. جنین آنقدر بزرگ شده است که می توانی حرکت شکمت را ببینی. دردهای زایمانی که پیش از وقت هستند می توانند بی درد و نا منظم باشند و ممکن است که با جابه جا شدن از بین بروند. دردهای زایمانی اصلی هیچ وقت کم یا گم نمی شوند، بلکه شدیدتر و دردناکتر می شوند. اگر منتظر دو قلو هستی به طور حتم شکمت حالا به اندازه ی مادری که یک قلو دارد و روزهای آخر حاملگی اش است بزرگ است.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143


   
تشکرهای دیگران

جمعه 22 مهر 1390  6:46 PM  
 هفته سی ام بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی ام بارداری
 


هفته سی ام بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی هفته ای است. بدن جنین دیگر مانند گذشته به سرعت رشد نمی کند، اما مغزها هنوز به رشد سریع خود ادامه می دهند. وقتی که چین خوردگی های جدیدی در سطح مغز به وجود می آید، اندازه ی جمجمه و دور سر افزایش می یابد. تعداد رابطهای (سیناپس) عصبی به تعداد بسیار زیادی افزایش می یابد. موها درشتتر می شوند و ناخنهای دست و پا حالا آماده است. موهای جنینی حالا در قسمت کمی از بدن جنین وجود دارد. مژهها و ابروها بلند می شوند. حالا جای جنین آنقدر در شکم مادر تنگ است که جنین به سمت پاهایش خم شده است که به آن حالت جنینی می گویند. در زیر پوست جنین چربی بیشتری جمع می شود و کم کم جنین چهره ی یک نوزاد تازه به دنیا آمده را به خود می گیرد.

توضیح عکس: جای جنین کم کم در شکم تنگ می شود.
طول جنین 38 سانتی متر و وزن آن 1800 گرم است.

مادر:


احساسات مادر حامله در همه ی موارد نسبت به حد معمول قوی تر است. در بیشتر موارد مادر حامله مجبور به آرام کردن خود می شود وقتی که نمی خواهد مدام خشمگین و گریان باشد. دوران حاملگی می تواند وقت خوبی برای رشد کردن شخصیت مادر باشد. مادر یاد می گیرد که به احساسات خود اطمینان کند و این به مادر و جنین بعد از تولد کمک می کند. خوب است که مادر و پدر قبل از زایمان مطالعه ای در مورد زایمان داشته باشند. این کار مادر را برای زایمان آماده می کند. شاد باش و فرزندت را با شادی به دنیا بیاور. شاد بودن در زمان زایمان دلیل نمی شود که زایمان بی درد باشد


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143


   
تشکرهای دیگران

جمعه 22 مهر 1390  6:48 PM  
 هفته سی و یکم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و یکم بارداریهفته سی و یکم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و یک هفته است. جای جنین آنقدر در شکم مادر کم است که جنین دیگر نمی تواند مانند گذشته آزادانه در شکم حرکت کند.کسی نمی داند که جنین به چه چیز فکر می کند و از چه چیزی خواب می بیند. اما حالا جنین مرحله REM خواب (که مرحله ای است با حرکت سریع چشم ها) را تجربه می کند، مرحله ای که به طور معمول به عنوان پیش نیاز خواب دیدن در نظر گرفته می شود.

توضیح عکس: جنین می تواند خواب ببیند اما از چه چیزی خواب مبیند.
طول جنین 39 سانتی متر و وزن آن 2100گرم است.

مادر:


فکر کن که در درون تو یک آینده است. مادر حامله به طور معمول توجه همگی را جلب می کند. شکم گرد و بزرگ مادر حامله توجه همه را به سوی خود جلب کرده و آنها را به سوی خود می کشاند. مادر حامله سنبل امید و آینده است. حالا کلمه ی زایمان که شاید تا چند وقت پیش برای مادر حامله نا آشنا بود به طور مداوم در مغزش تکرار می شود. ممکن است که مادر در هر زمان از شبانه روز به زایمان فکر کند، به عنوان نمونه شبها وقتی که نمی تواند بخوابد. شاید از خود می پرسی که زایمان چگونه است. آیا وقت می کنی همه چیز را برای زایمان آماده کنی. بیشتر مادران حامله در این دوره از حاملگی شبهای نا آرامی را دارند. زیرا تمام حالت ها برای خوابیدن راحت نیست. شکم بزرگ شده و مادر احساس سنگینی می کند. تکرر ادرار نیز وجود دارد. به زودی شکم آنقدر بزرگ می شود که دیگر خوابیدن راحت نیست. بعضی ها بهتر می خوابند وقتی که بالشتهای بیشتری در اطراف آنها باشد. یکی بین پاها و یکی هم زیر شکم. از نظر فیزیکی بهترین حالت خواب به سمت چپ است، در صورت نیاز در حالی که بالشتی زیر شکم مادر باشد. این بهترین حالت برای گردش خون و کلیه ها است. همچنین در لین حالت فشار کمتری به مثانه می آید. اما به هر حال بهتر است که مادر به این حالت خواب عادت کند. خواب عمیق و طولانی قبل از حاملگی به خوابهای کوتاه تبدیل شده اند. شاید هم خوب است، زیرا مادر را برای کم خوابی بعد از زایمان آماده می کند


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  6:51 PM  
 هفته سی و دوم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و دوم بارداری
 


هفته سی و دوم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و دو هفته ای است. جنین دیگر د ر آب بچه بالا و پایین نمی رود، بلکه بیشتر در رحم استراحت می کند. وقتی جنین می خوابد چشمهایش را بسته می کند و وقتی که بیدار می شود چشمهایش را باز می کند. چشمهای جنین به طور معمول آبی است، اما نمی دانیم که رنگ اصلی آن چیست و چه رنگی خواهد شد. این به آن دلیل است که رنگدانه ها هنوز آماده نیستند. کامل شدن رنگ چشمها به این بستگی دارد که چشمها در معرض نور قرار بگیرند. تازه وقتی که بچه در سن دو سالگی است رنگ چشمهایش کامل است. ناخنهای جنین آنقدر بلند است که جنین می تواند خود را بخاراند.

توضیح عکس: باور می کنی یا که نه، جنین می تواند خود را بخواراند!
طول جنین 41 سانتی متر و وزن آن 2300 گرم است.
مادر:

به طور حتم حالا احساس سنگینی بیشتری نسبت به قبل می کنی. بعضی ها نسبت به قبل که حامله نبودند احساس عجیب و ناخوشایندی دارند. بعضی ها هم با پوشیدن لباس تنگ شکم خود را نمایان می کنند و گاهی هم دستی به شکمشان می کشند. تو از کدام گروه هستی؟ به خود و وجودت افتخار کن، زیرا در این هفته های آخر تلاش زیادی انجام دادی. شاید از سینه های مادر مقداری مایع بیرون بیاید. هورمونها موجب ورم کردن سینه ها و پر کردن آنها از شیر می شود. اولین شیرهایی که از سینه ی مادر ترشح می شود زرد رنگ و غلیظ است. وجودت به تو خبر می دهد که برای انجام دادن وظیفه اش آماده است. شیرت برای نوزاد درون شکمت آماده است. هورمونهایی که موجب ورم کردن سینه ی مادر می شود نیز روی سینه ی جنین نیز اثر می گزارد و موجب بزرگ شدن آنها می شود. بعضی وقتها از سینه ی نوزاد تازه به دنیا آمده دختر نیز می تواند مایع ترشح شود. طول رحم حالا 31 سانتی متر است.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  6:53 PM  
 هفته سی و سوم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و سوم بارداریهفته سی و سوم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و سه هفته است. اگر امکان داشت که دست جنین را بگیریم، جنین می توانست دست ما را فشار دهد. ناخنهای پا آنقدر بلند شده اند که از انگشتان بیرون آمده اند. بند ناف نیم متر طول دارد و 1 تا 2 سانتی متر هم پهنای آن است. فشار داخل بند ناف و لغزندگی آن مانع از گره خوردن آن می شود. اما اگر هم این اتفاق بیفتد به طور معمول خودش باز می شود. جنین از بند ناف به عنوان اسباب بازی استفاده می کند و آن را می جود، اما نمی تواند آنقدر محکم بجود که به بند ناف آسیبی برسد. در هفته های آخر حاملگی جنین بیشترین وزن را می گیرد و گاهی بیشتر از 200 گرم در هفته چاق می شود.

توضیح عکس: بند ناف 50 سانتی متر طول و 1 تا 2 سانتی متر هم پهنا دارد.
طول جنین 42،5 سانتی متر و وزن آن 2500 گرم است.

مادر:

همه ی حسهای جنین خوب رشد و تکامل پیدا کرده به خصوص حس شنوایی که جنین به وسیله ی آن به صداهای دنیای جدیدی که به آن وارد خواهد شد را می شنود. سلامت جنین بسیار مهم است. اگر مادر یا که پدر برای جنین شعر بخوانند جنین به طور حتم این صدا را بعد از تولد می شناسد. خودت بهتر می دانی که چه شعری برای فرزندت بهتر است تا احساس آرامش کند. باید به فکر خود و جنین باشی. مادر باید در این هفته های آخر استراحت کند و نیروی بیشتری ذخیره کند و از کارهایی که مادر را خسته می کند بپرهیزد. تا می توانی از اطرافیان و اقوام کمک بگیر. با همسرت حرف بزن و به او بگو که به چه چیزی نیاز داری تا بتوانی بیشتر استراحت کنی. طول رحم در این هفته 32 سانتی متر است.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  6:56 PM  
 هفته سی و چهارم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و چهارم بارداریهفته سی و چهارم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و چهار هفته است. جفت که زمانی وزنش از خود جنین بیشتر بود، حالا یک هفتم وزن جنین را دارد. دستگاه گوارش و دل و روده ها هنوز کامل نیستند و در واقع وقتی که بچه به سن سه تا چهار سال برسد کامل می شوند. حالا 15 درصد از وزن جنین چربی است. با آن که در بدن جنین چربی وجود دارد باز هم پوست صورتی رنگ است. این به آن دلیل است که رگها بسیار به پوست نزدیک هستند. چروکهای روی پوست در زانوها، مچها و گردن به وجود می آیند.

توضیح عکس: در زانوها، مچها و گردن جنین چروکهای پوستی ایجاد می شود.
طول جنین 44 سانتی متر و وزن آن 2700 گرم است.

مادر:


اگر مادر مشکل هضم غذا دارد یا اینکه دردهایی در قسمت کشاله های ران خود احساس می کند یا اینکه نفس تنگی دارد، به دلیل آن است که شکم آنقدر بزرگ شده است که سنگینی و فشار آن روی مادر این عوارض را به وجود می آورند. اما خوب است که سر جنین رو به پایین است در این صورت به لگن مادر فشار می آید اما در عوض نسبت به وقتی که سر جنین رو به بالا باشد، تنفس برای مادر راحتتر است. وقتی که سر جنین رو به پایین است، به مثانه فشار آورده و مادر دچار تکرر ادرار می شود. به نظر بیشتر مادران حامله این آزار دهنده است که باید مدام به دستشویی رفت. اما دیگر چیزی نمانده و به زودی مادر باز به حالت عادی زندگی بر می گردد. اما باور می کنید یا که نه دل مادر یک زمانی برای دوران حاملگی و حرکتهای جنین در داخل شکم تنگ خواهد شد!

نقش پدر در زمان تولد نوزاد:


وقتی که زمان تولد فرارسید از شخصی بخواه که در کنار تو باشد. بهترین شخص برای این کار همسرت و پدر فرزندت است. به طور حتم پدر نیز با کمال میل حاضر به کمک است. همسر بهتر از هرکسی مادر حامله را می شناسد، بنابریین می تواند کمک بزرگی در هنگام زایمان برای مادر باشد. حضور همسر در هنگام زایمان به مادر قوت قلب می دهد. اما متاسفانه در فرهنگ ما این روش مرسوم نیست، با آنکه مانع مذهبی برای آن وجود ندارد. با به دنیا آمدن نوزاد زندگی پدر و مادر دچار تحول بزرگی می شود. حضور پدر در کنار مادر در وقت زایمان به محکمتر شدن رابطه ی زنا شویی آنها کمک می کند.
بدون توجه به این که هر لحظه در دنیا کودکی متولد می شود اما برای تو این یک تجربه ی جدید است به خصوص اگر این بچه اول تو باشد. بسیار طبیعی است که مادر در مورد زایمان که هیچ تجربه ای در مورد آن ندارد نگران باشد. برای زایمان باید هم از نظر جسمی و روحی آماده بود. مشکل است که بتوان پیش بینی کرد که چه اتفاقاتی در زمان زایمان پیش می آید اما می توان آماده بود.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:00 PM  
 هفته سی و پنجم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و پنجم بارداری
 


هفته سی و پنجم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و پنج هفته ای است. حالا همه چیز رشد و نمو پیدا کرده و در این هفته های آخر تنها کاملتر می شود. جنین کم کم برای به دنیا آمدن آماده است. اگر در این هفته جنین به دنیا بیاید دیگر آن را جنین قبل از وقت متولد شده نمی خوانند. در این هفته های آخر جنین کندتر رشد می کند. البته پسرها کمی سریعتر از دخترها رشد می کنند. مایع ی لغزنده ی روی پوست جنین کم کم گم می شود، اما مقداری از آن روی پوست جنین می ماند و در هنگام زایمان به جنین کمک می کند. مایع لغزنده روغن مانند روی پوست جنین در هنگام زایمان لغزیدن جنین را از کانال زایمانی راحت تر حرکت می کند.

توضیح عکس: بیشتر جنینها حالا سر به پایین هستند و برای زایمان آماده هستند.
طول جنین 46 سانتی متر و وزن آن 2950 گرم است.

مادر:


بعضی از مادران می ترسند که این روزها ی آخر طولانی تر از قبل بگذرد. بهتر است که روزهای آخر مادر بیشتر استراحت داشته باشد. به عنوان نمونه اگر مادر شاغل است و برای او امکانش است یهتر است که رخصتی بگیرد. بعضی از مادران می گویند که در روزهای آخر به هیچ چیزی نمی توانند فکر کنند به جز اینکه آیا همه چیز آماده است؟ بیشتر مادران روزهای آخر می خواهند که حاملگی تمام شود، بعضی ها به دلیل مشکلاتی که در دوران حاملگی برای آنها پیش آمده است( ترش کردن، خوب نخوابیدن،......) بعضی ها هم چون می خواهند که اندامشان به حالت قبل برگردد. شاید مادرانی که شکم خود را به جلو پیش می آوردند و به آن افتخار می کردند هم حالا آرزوی پایان یافتن حاملگی را می کنند. یا آنهایی که به زایمان فکر نمی کردند، حالا تمام وقت به آن فکر می کنند زیرا زایمان نزدیک است. با جنین داخل شکمت حرف بزن به عنوان نمونه از زایمان با او حرف بزن و نظرت را به او بگو.

آمادگی جسمی:


زایمان را می توان با دوی ماراتون مقایسه کرد. مواظب وضع جسمیت باش و خود را سالم نگه دار. ورزشهای سبک می تواند مادر را سرحال نگه دارد به عنوان نمونه شنا، رقصهای آرام، یوگا یا خیلی ساده یک پیاده روی هر روزه.از ورزشهای سنگین پرهیز کنید. ورزش شنا برای مادران حامله خوب است، زیرا وزن مادر در آب سبکتر می شود. حرکات ساده ی کششی نیز خوب است.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:02 PM  
 هفته سی و ششم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و ششم بارداریهفته سی و ششم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین:

در این هفته جنین سی و شش هفته ای شده است. جنین حالا می تواند محکمتر یک چیز را با دست بگیرد و به نور و صدا واکنش نشان می دهد. بدن جنین گرد و چاق است. به طور معمول سر جنین به سمت پایین است و به لگن فشار می آورد. جای جنین آنقدر در شکم تنگ است که دستها و پاها به داخل شکم جمع شده اند. در روده ها حالا مقدار قابل توجه مکونیوم (مدفوع جنینی) وجود دارد. استخوانبندی محکمتر می شود، اما تمام استخوانها در وقت تولد محکم نیستند. در جمجمه شکافهای کوچکی وجود دارد تا سر نوزاد در هنگام تولد بتواند راحت تر شکل بگیرد و از کانال زایمانی عبور کند، یعنی آنکه جمجمه سخت نیست و در هنگام تولد در کانال زایمانی حتی قدری مچاله می گردد. به همین دلیل سر جنین می تواند در لحضه های اول تولد کمی عجیب به نظر بیاید، اما بعد از تولد به سرعت به حالت عادی خود باز می گردد.

توضیح عکس: شکافهای روی جمجمه در هنگام تولد کمک می کند که سر راحت تر از کانال زایمان عبور کند.
طول جنین 48 سانتی متر و وزن آن 3200 گرم است.

مادر:


زیاد روی وقتی که از قبل برای زایمان تععین شده است حساب نکن. زایمان می تواند 14 روز جلوتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. این به مادر کمک می کند که به روز تعین شده برای زایمان فکر نکند. اینگونه مادر انرژی بیشتری ذخیره می کند. در اوخر حاملگی امکان دارد که مادر دچار حالت تهوع یا سرگیجه شود، به خصوص وقتی که در حالت دراز کشیده است. این حالت نورمال است و به آن "سندرم ونا کاوا" می گویند. شکم بزرگ به شاهرگهایی که در کمر وجود دارد فشار می آورد و بازگشت خون به فلب را آهسته می کند. سیاهرگ گشادی که خون اندامها را به قلب باز می گرداند "وناکاوا" نام دارد. این خطرناک نیست اما گاهی امکان دارد که مادر احساس ضعف کند. برای بیشتر مادران حامله بهترین حالت خوابیدن به سمت چپ است، زیرا کمتر روی گردش خون اثر می گزارد. وفتی سر جنین رو به پایین است به لگن فشار می آورد. طول رحم بستگی به این دارد که آیا سر جنین رو به پایین محکم شده است یا که نه.

ترس از زایمان:


اگر ترس از زایمان زیاد است تا حدی که مادر را مدام به فکر کردن در مورد آن وا می دارد، مادر می تواند از کسی درخواست کمک کند، به عنوان نمونه دکتر، روانشناس، پرستار یا بهداشتی که در دوران حاملگی هر ماه برای کنترل به او سر می زند. در غرب در سی سال گذشته ترس از زایمان افزایش پیدا کرده است و حالا به طور نسبی از هر هفت مادر یکی دچار ترس از زایمان است. مادرانی که در گذشته زایمانهای سختی داشتند هم امکان دارد به ترس از زایمان دچار شوند.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:05 PM  
 هفته سی و هفتم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و هفتم بارداریهفته سی و هفتم بارداری
نويسنده:دکتر صمدعلی مرادی و سمیه حیدریانجنین :

در این هفته جنین سی و هفت هفته است. عرض سر و شکم جنین به طور تفریبی به یک اندازه است. موهای جنینی به طور کامل از بین رفته اند، اگر چه در هنگام تولد مقداری از آن در چروکهای پوست دیده می شود. جنین تا حدی که جا داشته باشد تکان می خورد و شکم مادر بالا و پایین می رود. در جنین پسر بیضه ها حالا در کیسه ی بیضه هستند.

توضیح عکس: اگر شکم مادر پایین و بالا می رود به این دلیل است که جنین حرکت می کند.
طول جنین 49 سانتی متر و وزن آن 3400 گرم است.
مادر:

وقتی که تو در معرض بیماریهای واگیر دار قرار می گیری و به آنها مبتلا می شوی، در بدنت آنتی بادیهایی بر ضد این بیماریها به وجود می آیند، به عنوان نمونه آبله مرغان، سرخک یا سرما خوردگی. بنابرین بدنت در مقابل این بیماریها مقاوم می شود. برخی آنتی بادیها از طریق جفت به جنین منتقل می شود و به این صورت نوزاد در چند ماه اول زندگی اش از بعضی از بیماریها در امان است. برخی دیگر از این آنتی بادیها به آب بچه منتقل می شوند و جنین آن را می نوشد. میزان آنتی بادیها به طور معمول در شش ماهه ی اول زندگی نوزاد زیاد است. در موقع شیر دهی هم جنین آنتی بادیهای جدیدی را ازطریق شیری که می خورد دریافت می کند. به بدنت اعتماد کن. بهترین و کم خطرترین وضعیت آن است که زایمان به طور طبیعی باشد. صبر داشته باش، زیرا امکان دارد که حاملگی هنوز یک تا دو هفته طول بکشد. تو نه ماه را صبر کردی. برای روز زایمان انرژی ذخیره کن. از هر فرصتی برای استراحت کردن استفاده کن به عنوان نمونه خوابیدن بهتر از این است که تا دیر وقت فیلم ببینی. دردهای زایمانی به طور معمول در شب شروع می شوند، اما کسی نمی داند که چه موقع؟ اگر شب نتوانستی خوب بخوابی سعی کن که در روز بخوابی. در این وقت از حاملگی نمی توانی حدس بزنی که شب بعد چه وضعیتی داری.

آمادگی روحی:

هر گونه که در مورد زایمان حرف بزنی با شادی یا که با ترس، روح و روانت نیز به همان گونه برای زایمان آماده می شوند. با جنین داخل شکمت حرف بزن. با همسرت حرف بزن یا که با دوست یا فامیلی که خود زایمان کرده است صحبت کن. این کار روحیه ات را شاد و سر زنده نگه می دارد. یک همصحبت زن نیز به نوبه ی خود بسیار خوب است. خوب است که در مورد زایمان مطالعه داشته باشی. کتابها، نوارهای ویدیویی و اینترنت می توانند منابع خوبی برای جمع آوری اطلاعات باشند. به عنوان نمونه اگر در سایت google با کلمه ی حاملگی دنبال اطلاعات بگردید، نزدیک به 30000 لینک پیدا می کنید که همه سرشار از اطلاعات هستند.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:11 PM  
 هفته سی و هشتم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری كودك شما حسابی چاق شده است! او بین 2720 تا 3400 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند)...

جنین برای تولد آماده است اما امکان دارد که هنوز مدتی را در رحم بماند.طول جنین 51 سانتی متر و وزن آن 3600 گرم است.

جنین:

در این هفته جنین سی و هشت هفته است.بیشتر نوزادن 38 هفته و 2 روز بعد از تخمک گزاری به دنیا می آیند. جنین به طور کامل برای تولد آماده است اما امکان دارد که هنوز چند روزی یا حتی هفته ای را در شکم بماند. بند ناف می تواند بیشتر از یک متر طول داشته باشد که البته نادر است. جگر بزرگ جنین موجب می شود که شکم جنین گرد باشد. پوست چروک و روشن است. در جمجمه شکافهایی است که در آنها هنوز استخوانها به هم نچسبیدند. در هنگام تولد این شکافها می توانند به داخل هم بروند و اندازه ی سر نوزاد کمی کوچکتر می شود، اما این کار مشکلی را پیش نمی آورد. این شکاف روی جمجمه در اولین سال زندگی به طور کامل بسته می شود. مجرای اشکی جنین هنوز به طور کامل رشد پیدا نکرده است، به همین دلیل در هفته های اول زندگی نوزاد، گریه های او بدون اشک است. قفسه ی سینه حالا شکل مشخصتری دارد و ریه ها به تولید سورفاکتان ادامه می دهند. تولید سورفاکتان به بیرون دادن هوا از ریه ها کمک می کند، بدون آنکه کیسه های ریه چروک شوند.


مادر:

انتظار رو به پایان است و به روز موعود نزدیک هستی. برای بعضی از مادران این روزهای آخر بسیار سخت است. اگر جنین بعد از هفته ی 39 به دنیا بیاید به او نوزاد بعد از وقت متولد شده می گویند. خوشحال باش که به زودی فرزندت را می بینی. آیا فرزندت دختر است یا که پسر؟ شکل که است؟ آیا فرزندت از زندگی در این دنیا خوشش می آید؟ آیا من مادر خوبی هستم؟ زایمان چگونه خواهد گذشت؟ شبی بدون خواب با نوزادی گریان چگونه خواهد بود؟ هیجان می تواند مادر را خسته کند. به یاد داشته باش که اصل موضوع تو هستی. هنوز هیچ کس نمی داند که ماشه زایمان چگونه چکانده می شود، این هنوز از رازهای ناشناخته است.

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما حسابی چاق شده است! او بین 2720 تا 3400 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند) و طول بدن او نیز بین 48.2 تا 50.8 سانتی متر است. او می تواند خیلی محكم چنگ بیندازد كه این را هم به زودی می توانید با انگشت خود امتحان كنید! اندامهای او كاملا رشد كرده و در مكان نهایی خود قرار دارند. ولی ریه ها و مغز او هرچند به اندازه ای رشد كرده اند كه بتوانند فعالیت كنند اما تا زمان تولد و مدتی پس از آن نیز به رشد خود ادامه می دهند.

فكر می كنید چشمهای كودك شما چه رنگی هستند؟ ممكن است نتوانید به درستی پاسخ دهید. اگر چشمان او قهوه ای باشند احتمالا به همین رنگ باقی خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاكستری تیره یا آبی پررنگ باشد ممكن است به همین رنگ باقی بمانند و ممكن است تا 9 ماهه شدن نوزاد سبز فندقی یا قهوه ای شوند. این امر بدان خاطر است كه امكان دارد عنبیه كودك (بخش رنگی چشم او) در ماههای اول پس از تولد رنگدانه بیشتری ذخیره كند. به همین دلیل امكان ندارد كه رنگ چشمهای او روشن تر یا آبی تر شوند. عنبیه های سبز فندقی و قهوه ای بیشتر از عنبیه های آبی یا خاكستری رنگدانه دارند.

شما چگونه تغییر می کنید؟

ممكن است خواب در طول شب برای شما خیلی سخت تر شده باشد و یك خواب راحت نداشته باشید. سعی كنید در طول روز بخوابید زیرا این كار ممكن است تنها چاره شما برای مدت باقی مانده باشد. به حركات كودك خود نیز دقیقا توجه كنید. با اینكه فضای اطراف او خیلی تنگ شده است اما باید هنوز هم فعال باشد.
تورم پاها در این هفته های نهایی طبیعی است؛ اما در صورت مشاهده تورم در دستها یا صورت، افزایش وزن ناگهانی، سردردهای مداوم یا شدید، تاری دید، دیدن لكه ها یا جرقه های نورانی و یا درد در ناحیه بالای شكم فورا با پزشك یا مامای خود تماس بگیرید؛ زیرا این حالتها ممكن است نشانه یك وضعیت حاد به نام پره اكلامپسی باشند.
همسر خود را تشویق كنید تا آرامش داشته باشد و كارهایی را كه دوست دارد، انجام دهد؛ زیرا بعد از تولد نوزاد وقتی برای تفریح نخواهد داشت.

فعالیت های این هفته

مطالب مربوط به نحوه مراقبت از نوزاد را بخوانید: اكنون زمان مناسبی است كه كم كم خواندن مطالب مربوط به حاملگی را تمام كنید و مطالب مربوط به مراقبت از نوزاد را مرور كنید. بعد از تولد نوزادتان فرصت زیادی برای مطالعه نخواهید داشت، پس حداقل در مورد هفته های اول تولد نوزاد مطالب لازم را فرا بگیرید. 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:14 PM  
 هفته سی و نهم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته سی و نهم بارداری

در هفته سی و نهم بارداری كودك شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یك لایه چربی جهت كنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد...

نمی دانیم که چه وقت جنین متولد می شود اما به زودی این اتفاق خواهد افتاد.

جنین :

در این هفته جنین سی و نه هفته است. جنینی که بیشتر از وقت در رحم می ماند برایش مشکلی پیش نمی آید. نوزاد بعد از وقت متولد شده وزن بیشتری دارد و هوشیارتر به اطرافش نگاه می کند. همچنین کمتر هم می خوابد.مادر:
به طور حتم با خود می گویی که جنین دیگر منتظر چیست؟ از وقت تعیین شده گذشته است. برای کمتر شدن انتظار بیشتر می خوابی. وقتی که شب می خوابی با خود می گویی که شاید امشب بچه به دنیا بیاید. صبح می شود اما جنین همچنان در رحم مادر آرام گرفته است. هر روز مانند روز گذشته است. اما جنین هیچ مشکلی ندارد و در رحم مادر جا خوش کرده است. مادر نمی تواند زایمان را یش بیندازد. بلکه دردهای زایمانی باید شروع شوند. دردهای زایمانی را می توان به وسیله ی دارو ایجاد کرد،اما بهتر آن است که دردها خود شروع شوند. گمان می رود که وقتی جنین به طور کامل رشد کرده و آماده ی به دنیا آمدن بود،سیگنالهایی را برای بدن مادر می فرستد و به این وسیله دردهای زایمانی شروع می شوند. به این ترتیب کار جفت کم می شود و جنین متولد می شود. بعضی ها فکر می کنند که می توان روند زایمان را سریع کرد اما این کار طبیعت است و همه چیز به وقت خود انجام می شود. در اسپرم مرد ماده ای وجود دارد به نام پروستاگلاندین که موجب می شود دهانه ی رحم زودتر آماده شود. ممکن است که نزدیکی به روند زایمان کمک کند، البته میتوان امتحان کرد. اما به هر حال به وقتش دردهای شدید زایمانی می آیند و به تو می گویند که جنین آماده است تا به این دنیا بیاید. شاد باش.


کودک شما چگونه تغییر می کند؟

كودك شما آماده است تا به دنیا قدم بگذارد! او به ساختن یك لایه چربی جهت كنترل دمای بدن پس از تولد ادامه خواهد داد؛ اما اكنون حدود 60 سانتی متر طول و 3150 گرم وزن دارد (پسرها معمولا كمی سنگین تر از دخترها هستند). اندامهای بدن كودك شما كاملا رشد كرده و در محل نهایی خود قرار گرفته اند و با شكل گرفتن یك لایه جدید از پوست زیر لایه خارجی فعلی به تدریج پوست جدید جایگزین پوست قدیمی می شود.

شما چگونه تغییر می کنید؟

پزشك یا ماما در هر نوبت مراقبت های بارداری، با معاینه دقیق شكم شما وضعیت رشد و حالت قرار گرفتن جنین را بررسی می كند. وی ممكن است معاینه داخلی هم انجام دهد تا مشخص شود كه آیا افاسمان (نازك شدن بافت دهانه رحم) یا دیلاتاسیون (باز شدن دهانه رحم) رخ داده است یا خیر. اگر با گذشت هفته های متوالی كودك شما سرسختانه در جای خودش نشسته است وحشت زده نشوید! تنها 5% كودكان در سر موعد مقرر به دنیا می آیند. مطمئن باشید كه نوزادتان نمی تواند شما را تا ابد منتظر بگذارد! اگر كودك شما تا زمان مقرر متولد نشود پزشك یا ماما از شما خواهد خواست تا پس از پایان هفته چهلم یك سونوگرافی انجام دهید تا از بی خطر بودن ادامه حاملگی اطمینان حاصل كند. اگر یك یا دوهفته از زمان مقرر (پایان چهل هفته) بگذرد و درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد اكثر پزشكان از اینداكشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده می كنند.
ممكن است شنیده باشید كه كیسه آب خانم حامله بدون بروز درد زایمان در یك محل شلوغ پاره می شود! اگر این اتفاق برای شما هم رخ بدهد نگران نشوید؛ پوسته كیسه آب در 15% موارد پیش از بروز درد زایمان پاره می شود. در چنین حالتی معمولا یك جریان تند آب دیده نمی شود بلكه یك ریزش آرام و یا مقداری ترشح آبكی مشاهده می شود. در هر حال اگر كیسه آب شما پاره شد (یا حتی شك كردید كه ممكن است ترشحاتی دیده باشید) به سرعت به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید اما خونسردی خود را حفظ كنید زیرا ممكن است تا بروز درد زایمان چند ساعت باقی مانده باشد. بهتر است در این مورد قبلا با ماما یا پزشك خود مشورت كنید، ممكن است به شما گفته شود تا منظم شدن انقباضات و كم شدن فواصل آنها در خانه صبر كنید یا به بیمارستان بروید تا آنتی بیوتیك به شما تزریق شود. در صورتی كه بعد از پاره شدن كیسه آب انقباضات زایمانی شروع نشود ممكن است از القای زایمان استفاده شود. همچنین اگر مشاهده كردید كه فعالیت جنین كند یا كم شده است حتی اگر ترشح مایع نداشتید به سرعت به پزشك خود اطلاع دهید.
نشانه های دیگری هم هستند كه بیانگر نزدیك بودن حاملگی بوده و از پاره شدن كیسه آب معمول تر می باشند. شما ممكن است مقداری مخاط متراكم و ضخیم صورتی رنگ یا خونی را در لباس زیر خود یا هنگام رفتن به توالت مشاهده كنید، به این وضعیت "نمایش خونی" گفته می شود و علامت قریب الوقوع بودن شروع زایمان است و معمولا درد زایمان یك یا دو روز بعد از مشاهده نمایش خونی رخ می دهد (در صورت مشاهده لكه خونی واضح یا خونریزی از واژن در هر حالت به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید). نشانه دیگر زایمان می تواند انقباضات متناوبی باشد كه فاصله بروز آنها دائما كمتر می شود. در صورتی كه قبلا انقباضهای براكستون- هیكس را تجربه كرده باشید اكنون خواهید فهمید كه آن انقباضها تنها یك تمرین ساده بوده اند! پزشك یا ماما به شما خواهد گفت كه چه زمانی با او تماس بگیرید اما هنگامی كه انقباضاتی شروع شدند كه هر كدام بیشتر از یك دقیقه طول بكشند، هر 5 دقیقه یكبار رخ بدهند و حداقل یك ساعت به طور مداوم بروز كنند، احتمالا وقت آن رسیده است كه آماده رفتن به بیمارستان شوید. فاصله زمانی بین هر انقباض تا انقباض بعدی را اندازه بگیرید. اگر شك دارید كه درد زایمان فرا رسیده است یا نه، با پزشك خود تماس بگیرید.
ممكن است پزشك از شما خواسته باشد تا حركات كودك را بشمارید. حتی اگر او از شما نخواسته است كه تعداد حركات جنین را بشمارید، در صورت مشاهده افزایش شدید یا كاهش در فعالیت جنین به سرعت با پزشك خود تماس بگیرید. كودك شما باید تا زمان به دنیا آمدن فعال باشد و كاهش فعالیت او می تواند نشانه بروز یك مشكل باشد؛ شاید لازم باشد زایمان به سرعت انجام شود.

فعالیت های این هفته

یك سوتین شیردهی بخرید: یك سوتین شیردهی بخرید و با خود به بیمارستان ببرید. شما بلافاصله پس از زایمان به آن نیاز خواهید داشت و مسلما دوست ندارید كه پدربزرگ را دنبال این كار بفرستید! پستانهای شما بزرگتر از قبل شده اند و احتمالا اندازه آنها در دوران شیردهی كمی بزرگتر خواهد شد. اگر دستمال یا پد مخصوص دوران شیردهی را درون سوتین خود قرار دهید به شما كمك خواهد كرد تا از ترشح شیر و كثیف شدن لباسهایتان جلوگیری كند.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143جمعه 22 مهر 1390  7:17 PM  
 هفته چهلم بارداری+عکس


پاسخ نقل قول

هفته چهلم بارداری
 
در هفته چهلم بارداری انتظار سخت است. بیش از دو هفته از وقت تعیین شده برای زایمان گذشته است. اما نا آمید نشو تنها چند روز بیشتر نمانده که فرزندت را در آغوش بگیری...

اگر در این هفته جنین به دنیا نیاید دردهای زایمانی را به وسیله ی دارو ایجاد می کنند.

جنین:

در این هفته جنین چهل هفته است. این که چه موقع دردهای زایمانی را با دارو ایجاد کنند تا جنین بیشتر از وقت به دنیا بیاید، در موقعیتهای مختلف فرق می کند. اما به طور معمول دردهای زایمانی را وقتی ایجاد می کنند که جنین بیشتر از چهل هفته در شکم مادر مانده باشد. اما هیچ جای نگرانی نیست اگر هم جنین می خواهد در رحم قدری بیشتر باقی بماند. اما باید زیر نظر پزشک بود تا در صورت نیاز دردهای زایمانی را ایجاد کنند.


مادر:
انتظار سخت است. بیش از دو هفته از وقت تعیین شده برای زایمان گذشته است. اما نا آمید نشو تنها چند روز بیشتر نمانده که فرزندت را در آغوش بگیری. برخی از مادران از این روزهای اضافه لذت می برند. جنین در شکمشان است و استراحت می کنند و کارهایی که به نظرشان انجام نشده را انجام می دهند. انتظار از نظر جسمی و روحی نیرو انسان را کم می کند و می توان انتظار را به بادکنک سوراخ شده ای تشبیح کرد. بهتر است که فردی در کنارت باشد. این کار کمک می کند تا کمتر دچار استرس شوی. کسی باشد تا با تو حرف بزند، و در کنارت باشد تا دردهای نا منظم زایمانی آزارت ندهند. تلاش کن کاری و سرگرمی برای خودت ایجاد کنی تا انتظار برایت سخت نباشد. اما به هر حال خوب است که تا حد امکان استرات کنی.

سعی کن که کارهایت را با عجله انجام ندهی. در این هفته بیشتر جنین های بیشتر از وقت مانده متولد می شوند. اما اگر این اتفاق نیفتاد به وسیله ی دارو دردهای زایمانی را ایجاد می کنند. مادرانی که به وسیله ی دارو فرزند خود را به دنیا آورده اند، به اندازه ی مادرانی که درد خود به خود ایجاد شده است راضی و شاد از زایمان هستند.

جنین بعد از وقت متولد شده و زایمان به وسیله ی دارو:

به طور حتم واژه ی بعد از وقت راشنیده ای. جنین بعد از وقت متولد شده به جنینی می گویند که بیش از وقت حساب شده برای زایمان در رحم باقی بماند. وقتی به جنین دیر متولد شده می گویند که از وقت زایمان 14 روز گذشته باشد. حاملگی 2 +/- 37 هفته طول می کشد. بنابرین تمامی زایمانهایی که دربین هفته ی 35 تا 39 اتقاف می افتند نورمال هستند. وفتی که از وقت زایمان گذسته است، مادر باید زیر نظر پزشک باشد تا پزشک ببیند که آیا حال مادر و جنین خوب است یا که نه. وقتی از وقت زایمان 10 روز گذشته باشد، مادر باید وقت برای کنترل دریافت کند و زیر نظر پزشک برود. همچنین در چکهای معمول دوران بارداری پزشک می بیند که آیا دها نه ی رحم برای زایمان آماده است. دهانه ی رحم نیز نشان می دهد که زایمان چه موقع است و آیا باید زایمان را به وسیله ی دارو ایجاد کرد یا نه.

دهانه ی رحم آماده برای زایمان:

دهانه ی رحم آماده به این معنی است که آیا دها نه ی رحم باز و نرم است؟ در زمان حاملگی دهانه ی رحم بسته است و از ورود میکروب به آن جلوگیری می کند. اما قبل از زایمان دها نه ی رحم نرم، باز و کوتاه می شود. وقتی در نزدیکی زایمان می گویند که مثلا 7 سانتیمتر (از 0 تا 10) باز شده، منظور دهانه ی رحم است. اگر دهانه رحم آماده باشد و زایمان را در بیمارستان و به وسیله ی دارو ایجاد کنند، به احتمال زیاد مادر دارویی را از طریف وریدی دریافت می کند که در این دارو هورمون اکسی توسین است. همچنین غده هپوفیز در مغز هورمون اکسی توسین ایجاد می کند و موجب شروع دردها در موارد طبیعی می گردد.

دهانه ی رحم نا آماده برای زایمان:

اگر از وقت زایمان گذشته است اما همچنیان دهانه ی رحم بسته است، می توان آن را به وسیله ی هورمون پرستاگلندین برای زایمان آماده کرد. در بعضی ار مواقع وقتی که مادر این دارو را دریافت می کند به سرعت دردهای زایمانی شروع می شوند. در برخی از مواقع هم باید چند بار این هورمون را تزریق کرد. هورمون پرستاگلندین را به آلت تناسلی مادر تزریق می کنند.با آرزوی سلامت برای شما و فرزند نو پایتان.

کودک شما چگونه تغییر می کند؟

تخمین اندازه متوسط كودك شما خیلی سخت است اما یك نوزاد به طور متوسط حدود 3175 گرم وزن و حدود 60 سانتی متر طول دارد. هر روز كه می گذرد كودك شما كمی بزرگتر می شود، ناخنها و موهای او هم به رشد خود ادامه می دهند. هنوز هم استخوانهای جمجمه او قدری از هم جدا هستند و این بدان خاطر است كه جمجمه بتواند كمی فشرده تر شده و به راحتی از مجرای زایمان عبور كند. تا حدود یك سال پس از تولد هم برخی نقاط نرم كه ملاج یا فونتانل نامیده می شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.

شما چگونه تغییر می کنید؟

علی رغم همه پیشرفتهای پزشكی هنوز هیچ راهی وجود ندارد كه بتوان زمان دقیق زایمان را تخمین زد. زایمان ممكن است زودتر از زمان مقرر رخ بدهد، خصوصا اگر در تشخیص زمان بسته شدن نطفه اشتباه كرده باشید. این اتفاق بیشتر زمانی می افتد كه تعیین زمان زایمان تنها بر اساس اولین روز از آخرین دوره قاعدگی صورت پذیرد و شما هم در نیمه اول دوره حاملگی خود سونوگرافی نداده باشید. با این حال حتی اگر زمان زایمان به دقت تعیین شده باشد دوران حاملگی برخی خانمها كمی طولانی تر می شود و متخصصین هم هیچ توضیحی برای این مطلب ندارند.
البته هنوز برای زایمان شما دیر نشده است و اگر یكی دو هفته دیگر بگذرد به زایمان شما دیرشده می گویند. اما برای اطمینان از وضعیت كودك پزشك از شما خواهد خواست كه در این هفته یا حداكثر در ابتدای هفته چهل و یكم یك آزمایش برای مشاهده كودك خود بدهید. در صورتی كه قبلا با برخی از عوارض حاملگی دست و پنجه نرم كرده باشید، انجام این آزمایش را از چند هفته زودتر آغاز كرده اید.

یك تست دقیق زیستی- فیزیكی كه به اختصار BPP نامیده می شود شامل بررسی دقیق وضعیت كودك شما از طریق سونوگرافی و مشاهده حركات كلی بدن تنفس تون عضلات (میزان كشیدگی طبیعی عضلات كه با بررسی باز و بسته كردن دست یا كشیدن و رها كردن عضله ها تعیین می شود) و حجم مایع آمنیوتیك اطراف او (كه نشان دهنده وضعیت جفت است) می باشد. این تست ممكن است شامل بیست دقیقه بررسی دقیق ضربان قلب نیز باشد. البته ممكن است از تست BPP جایگزین هم استفاده شود كه شامل بررسی ضربان قلب كودك بوسیله دستگاه مخصوص و سپس بررسی حجم مایع آمنیوتیك بوسیله سونوگرافی می باشد. این تستها معمولا هر هفته دوبار انجام خواهند شد.

اگر آزمایشات جنین اطمینان بخش نباشند، مثلا حجم مایع آمنیوتیك خیلی كم باشد، به گونه ای برای شما برنامه ریزی خواهد شد كه هرچه سریعتر اینداكشن زایمان انجام شود.
پزشك شما دهانه رحم را هم بررسی خواهد كرد تا از آماده شدن آن برای زایمان مطمئن شود. در معاینه داخلی افاسمان و دیلاتاسیون دهانه رحم سنجیده می شود، به این معنا كه مقدار نرم و نازك شدن دهانه رحم و گشاد شدن آن تا حد زیادی می تواند زمان و نحوه شروع زایمان را نشان دهد. اگر درد زایمان به طور طبیعی رخ ندهد در بین هفته های 41 و 42 اینداكشن یا القای زایمان انجام خواهد شد.

فعالیت های این هفته

استراحت كنید: چند فیلم سینمایی نگاه كنید یك رمان بخوانید مجلات یا فیلم های محبوبتان را ببینید، بخوابید یا هر وقت كه می توانید یك چرت بزنید. چای را هم فراموش نكنید. در صورتی كه هنوز سر كار می روید بپرسید كه آیا می توانید از الآن مرخصی بگیرید و یا كارهایتان را در خانه انجام دهید. شما در اواخر دوران حاملگی قرار دارید و مستحق مرخصی هستید. اگر از حالا تا زمان زایمان دائما در حال فعالیت باشید هنگامی كه نوزادتان می خواهد به دنیا بیاید هیچ انرژی برای شما باقی نمانده است.


 


soheila
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 143 

    
فروشگاه تالار گفتمانارتباط با ما نوار ابزار اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی خانواده معارف اسلامی صفحه اصلی

پرتال فرهنگی اطلاع رسانی نور
copyright 2007 Noorportal.net All Right Reserved ©
صفحه اصلیارتباط با مانقشه سایتدرباره ما