مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات آموزشگاه رایانه اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهانبانک سوال و جوابجوان امروزدانلود نرم افزار

  اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی مشاوره خانواده معارف اسلامی
مسیر جاری: صفحه اصلي / تالار گفتگو / خانه و خانواده / اعضای خانواده / جوانان
دمی با حافظ شیرازی
    مهم: انواع بلوغ ( برای ازدواج )  
 1 
یک شنبه 20 فروردین 1391  6:19 PM  
 انواع بلوغ ( برای ازدواج )


پاسخ نقل قول

مقدمه

رسیدن به بلوغ از شرایط اولیه‌ی ازدواج می‌باشد که احراز آن از ضروریّات ازدواج است. زمانی شما آمادگی ازدواج را پیدا می‌کنید که به حد تعادل (متوسطی از انواع بلوغ‌ها) رسیده باشید که در قرآن کریم به نام بلوغ اشد از آن یاد شده است.
«وَ لَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ اسْتَوَى‏ آتَيْنَاهُ حُكْماً وَ عِلْماً وَ كَذلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ؛ (قصص.14)و آن‌گاه که (موسی) به کمال بلوغش رسید و برومند شد، حکمت و علم به او عطا کردیم؛ و این‌چنین نیکوکاران را پاداش می‌دهیم.

همانطور که در این متن عنوان شد بلوغ انواعی دارد که عبارتند از: :بلوغ جنسی، بلوغ عقلی،بلوغ اجتماعی، بلوغ عاطفی، بلوغ فرهنگی و بلوغ اقتصادی.که به اختصار به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم:

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:21 PM  
 بلوغ عقلی


پاسخ نقل قول

بلوغ عقلی

- تصمیم‌گیری صحیح و بدون وابستگی، مشورت با افراد آگاه و باتجربه، پیرو بی‌چون و چرای نظر دیگران نبودن، داشتن برنامه‌ریزی در زندگی، داشتن انتظارات منطقی و معقول، عدم پافشاری بر افکار نادرست، تجزیه و تحلیل مسائل، انتخاب درست، مسؤولیت‌پذیری در قبال رفتار و کردار، کنترل زبان، سنجیده رفتار کردن، رعایت حد اعتدال در بروز احساسات، سازگاری با اطرافیان، استقلال فکری و ... همگی مؤید رشد عقلانی فرد برای ازدواج می‌باشد.


- اگر نتوانید در کوچک‌ترین و ابتدایی‌ترین امور، تصمیم‌گیری صحیح و بدون تزلزل و وابستگی داشته باشید چگونه انتظار دارید بتوانید در مورد ازدواج که مهم‌ترین انتخاب شما در زندگی است درست تصمیم بگیرید؟!


- برای آن که از وابستگی به دیگران در تصمیم‌گیری بکاهید می‌توانید ابتدا از اتخاذ تصمیم‌های کوچک بدون اتکا به دیگران شروع کنید.


- بهتر است در کارهایتان با افراد آگاه و باتجربه مشورت کنید، در این صورت با شریک کردن عقل و تجربه دیگران تصمیمی منطقی و عقلانی خواهید گرفت.


- برای این که بی‌چون و چرا پیرو نظرهای دیگران نباشید بهتر است نظرات مختلف را خوب ارزیابی کرده در صورتی که مطابق موازین شرعی و عرفی و خواسته‌های شما بود آن را قبول کنید.


- برای رسیدن به رشد عقلانی، از سرزنش دیگران، ضررهای احتمالی و پشیمانی نترسید و با شجاعت تصمیم‌های عاقلانه بگیرید.


- اهداف خود را در زندگی مشخص کنید و برای رسیدن به آن‌ها راهبردهای مناسبی پیش بگیرید؛ لازمه‌ی این کار داشتن یک برنامه‌ی حساب شده است، که شما را از سردرگمی و دور شدن از هدف رهایی می‌بخشد.


- تنش‌ها، آسیب‌های روانی و برخوردها بیشتر در زندگی بدون برنامه ظهور پیدا می‌کند. اگر خواهان آرامش هستید، سعی کنید برنامه‌ریزی صحیح و اصولی داشته باشید.


- پافشاری نمودن روی افکار نادرست و محروم ساختن خود از شنیدن نظرات دیگران می‌تواند بیانگر عدم رشد عقلانی باشد.


- در برخورد با مشکلات زندگی، همه جوانب کار را بسنجید و شرایط را خوب درک کنید، مطمئن باشید با تجزیه و تحلیل خوب و موضع‌گیری صحیح و اصولی، انتخابی رضایت‌بخش خواهید داشت.


- شما در قبال پیامد رفتارها و کردارهایتان مسؤولید و باید پاسخ قابل قبول و قانع‌کننده‌ای برای آن‌ها داشته باشید. پس بهتر است قبل از این که سخنی را به زبان بیاورید، کمی راجع به آن فکر کرده و با درایت بیشتری صحبت کنید، در واقع با کنترل زبان از پشیمانی‌های احتمالی جلوگیری کنید.


- برای بالا بردن توان سازگاری، خود را جای دیگران بگذارید و ببینید در آن موقعیت چه می‌کردید، در این هنگام است که دیگران را بهتر می‌توانید درک کنید و راحت‌تر با آن‌ها کنار می‌آیید.


- سازگاری با سازش‌کاری یکسان نیست، سازگاری کنار آمدن با اطرافیان است و سازش‌کاری کنار گذاشتن ارزش‌ها است.


- توجه داشته باشید افرادی که می‌خواهند همیشه مورد قبول دیگران واقع شوند و برای این منظور دست به هر کاری می‌زنند، یکی از بزرگترین سرمایه‌های زندگی خود را که استقلال رأی و آزادی عمل است از دست می‌دهند.


- آشنایی با سیره و زندگی با افرادی که به بلوغ فکری و عقلی رسیده و فهمیده و رشد یافته‌اند و همنشینی با آنان از جمله راه‌های رسیدن به بلوغ عقلانی است.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171


   
تشکرهای دیگران

یک شنبه 20 فروردین 1391  6:23 PM  
 بلوغ جنسی تکمیل شود


پاسخ نقل قول

بلوغ جنسی تکمیل شود

- برای رسیدن به بلوغ جنسی و جسمی تنها کافی نیست که نشانه‌های بلوغ (روییدن مو زیر بغل، کلفت شدن صدا در مردان، قاعدگی در زنان و ...) ظاهر شود و توانایی فعالیت جنسی داشته باشد.
بلکه باید درک صحیحی از کاربرد غریزه جنسی، کنترل آن، احکام مربوطه، آگاهی از بهداشت و چگونگی تولید نسل سالم را نیز داشته باشید تا به بلوغ جسمی و جنسی لازم برای ازدواج برسید.


- به یاد داشته باشید تنها رسیدن به بلوغ جنسی و جسمی برای ازدواج کافی نیست، این بلوغ بدون حضور عقل و دیگر بلوغ‌ها هرگز شما را به آمادگی مطلوب برای ازدواج سالم و موفق نخواهد رساند.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:34 PM  
 بلوغ اجتماعی


پاسخ نقل قول

بلوغ اجتماعی

- روی آوردن به اجتماع و قبول مسؤولیت‌های اجتماعی مانند شرکت در اجتماعات سالم، قبول مسؤولیت در محیطی غیر از خانه، دوست‌یابی، اظهارنظر کردن در مورد نظرات دیگران و اتفاقات به‌روز جامعه و ... از شاخصه‌های اجتماعی شدن است.


- برای این که به رشد اجتماعی مطلوب برسید، رعایت موارد زیر لازم به نظر می‌رسد؛


الف- در عین حفظ ارتباط و تعلق به خانواده آهسته آهسته از وابستگی به آن‌ها کم کنید. تعامل با اجتماعات و پذیرش مسؤولیت‌های مختلف می‌تواند در این زمینه راه‌گشا باشد.


ب- جایگاه و نقش اجتماعی خود را به عنوان دختر یا پسر بشناسید و طبق آن فعالیت اجتماعی انجام دهید و مسؤولیت بپذیرید.


ج- مسؤولیت‌پذیری را ابتدا از یک محیط کوچک مانند خانه شروع کنید.


- رسیدن به بلوغ اجتماعی از سویی باعث برطرف شدن خجالت، رفع ترس از حضور و صحبت در جمع و منزوی بودن شده و از سوی دیگر موجب شکوفا شدن استعدادها و بروز احساسات، گفتن نظرات شخصی، تعامل با دیگران، استفاده از نظرات دیگران و اخذ تصمیم نهایی درست می‌شود.


- در نظر داشته باشید رعایت تعادل در روابط اجتماعی و حفظ حریم‌های عرفی و شرعی خود نشانه‌ای از بلوغ اجتماعی فرد است.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:35 PM  
 بلوغ عاطفی


پاسخ نقل قول

بلوغ عاطفی

- اگر کنترل احساسات مثبت و منفی، همدلی و همکاری با دیگران، چشم‌پوشی از خطای آن‌ها، انعطاف‌پذیری، توانایی ابراز احساسات و ... را در خود بیابید شاخصه‌های بلوغ عاطفی را کسب کرده‌اید.


- زندگی هیچ‌گاه خالی از اختلافات، درگیری‌ها و مشکلات نیست، پس برای آن که بعداً خود و طرف مقابلتان در مواجهه با این مشکلات آسیب کم‌تری ببینید در صورت وجود عصبیت، تندخویی، بدزبانی و پرخاشگری بهتر است هرچه سریع‌تر چاره‌ای برای درمان بیندیشید.


- گاهی لازم است، تغییری مثبت در بینش‌ها و تفکرات خود نسبت به وقایع و مسائل زندگی ایجاد کنید؛ در این صورت، زندگی پر از عاطفه و آرامشی خواهید داشت و لازمه‌ی آن، این است که احتمال بهتر شدن را غیرممکن ندانید.


- یادتان باشد شرکت در کارهای گروهی، حس همدلی و همکاری شما را پرورش می‌دهد که در نهایت باعث رشد شخصیت عاطفی شما می‌گردد.


- انعطاف‌پذیری در مقابل خواست دوستان، خانواده و اطرافیان توان سازگاری شما را بالا برده و تمرینی است جهت داشتن گذشت در زندگی مشترک.


- اگر شما در ابراز احساسات خود به دیگران دچار مشکل هستید، بهترین تمرین این است که ابراز احساسات قلبی خود را از نزدیک‌ترین افراد خانواده‌تان شروع کنید، در غیر این صورت در آینده دچار مشکل می‌شوید.


- ابراز احساسات افراطی نشان رشد عاطفی نیست. توجه داشته باشید احساسات خود را در چه زمان، کجا و نسبت به چه کسی بروز می‌‌دهید.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:36 PM  
 بلوغ فرهنگی و اقتصادی


پاسخ نقل قول

بلوغ فرهنگی و اقتصادی

- تصور این که هرچه تحصیلات، عالی‌تر باشد، فرد از فرهنگ بالاتری برخوردار است تصور غلطی است. تحصیلات می‌تواند در بلوغ فرهنگی فرد اثرگذار باشد اما به تنهایی کفایت نمی‌کند.


- شاید مهم‌ترین نتایج رسیدن به بلوغ فرهنگی دوری گزیدن از صفات اخلاقی منفی از جمله: بدزبانی، کج‌خلقی، کینه‌توزی، بی‌ادبی، لج‌بازی، خودخواهی، هرزگی و ... و روی آوردن به صفات اخلاقی مثبت از جمله: انعطاف‌پذیری، حق‌پذیری، حسن ظن، گذشت و ... باشد.


- بسیاری از آداب و رسوم غلط و آسیب‌های خانوادگی- اجتماعی والدین و خود فرد، ممکن است راه رسیدن به بلوغ فرهنگی را دشوار کند اما مانع آن نمی‌شود و حتی می‌تواند برای تشخیص بهتر راه‌گشا باشد.


- بررسی هنجارها، باورها و ارزش‌های فرهنگی که درون هر خانواده‌ای وجود دارد (مثل: آداب معاشرت‌ها، گفتگوها و ...) و همچنین تشخیص صحیح یا غلط بودن این فرهنگ‌ها نشان می‌دهد که فرد به بلوغ فرهنگی خانوادگی رسیده است.
 
 
بلوغ اقتصادی


- رسیدن به بلوغ اقتصادی صرفاً مربوط به پسران نمی‌شود بلکه دختران هم باید مدیریت و برنامه‌ریزی مخارج را بلد باشند تا بتوانند زندگی همراه با پیشرفت، آرامش و دوری از فقر مادی و روحی را داشته باشند.


- برای آینده خود برنامه‌ریزی و طرح اقتصادی داشته باشید این یعنی مثلاً بدانید چه میزان پس‌انداز می‌توانید داشته باشید؟ و سؤالاتی از این دست.


- توانمندی اقتصادی در ازدواج این است که فرد بالقوه توانایی اداره‌ی یک زندگی را داشته باشد و بخشی از این توانایی به ظهور رسیده باشد.


- اگر شما حس می‌کنید که نمی‌توانید برای درآمدتان برنامه‌ریزی داشته باشید، بهتر است الگوی مناسبی برای خود پیدا کنید و از مشاورین امین و آگاه در این زمینه راهنمایی بخواهید.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:37 PM  
 ضرورت، اهداف و فواید ازدواج


پاسخ نقل قول

ضرورت، اهداف و فواید ازدواج

- نیاز به همسر امری است فطری که همه در وجود خود احساس می‌کنند و ازدواج پاسخگویی به این نیاز، می‌باشد.


- بقای نسل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما نسلی مایه‌ی افتخار، برکت و کرامت انسان می‌شود که از ازدواج‌های حلال و سالم حاصل شود پس حس زیبای پدر و مادر شدن را با ازدواج تأمین کنید.


- با متعهد شدن دو نفر نسبت به هم و تأمین نیازهایشان در سایه ازدواج زمینه‌ی انحراف‌ها و به تبع فساد حاصل از آن از بین می‌رود.


- خلأ عاطفی و تنهایی خاصی که فرد با وجود داشتن پدر و مادر و در کل خانواده و یا حتی دوستان صمیمی، آن را احساس کرده و رنج می‌برد تنها با وجود همسر پر می‌شود.


- آرامش حاصل از تشکیل خانواده با رشد عواطف و احساسات، خارج شدن روح از هیجانات و سختی‌های ناشی از دوران تجرد و امنیت روحی صورت می‌گیرد.

- پله‌های خوشبختی و سعادت و رسیدن به آرامش را با ازدواج آغاز و در سایه آن دنبال کنید.


- در سایه آرامش حاصل از ازدواج، رشد و کمال انسانی، افزایش ایمان و ظهور و شکوفایی استعدادها ممکن می‌شود.


- در پرتو ازدواج، تقویت بنیه‌ی اقتصادی، خوداستقلالی اقتصادی، تکثیر ثروت، ایجاد انگیزه به کار، تلاش بیشتر، توسعه و برکت رزق، مشارکت دیگران در تعاون و رشد اقتصادی زوجین حاصل می‌شود.


- ازدواج نه تنها موجب دور شدن فرد از انجام عبادات و حالات معنوی نمی‌شود بلکه با تأمین نیازهای جسمی و روحی، فرد را از آشفتگی و پریشانی‌های ذهنی دوران تجرد رهایی داده و موجب بهبود کیفیت عبادات او می‌گردد. یکی از برکات ازدواج ایجاد تعادل روحی و دور شدن از حالات کاذب عرفانی است.


- تشکیل خانواده برای زن و مرد، قیام به ادای حقوق متقابل و تحمل مشکلات تربیتی کودک و تلاش صادقانه برای مدیریت و سامان‌بخشی زندگی، در حکم جهاد فی سبیل الله است و پاداش جهاد بر آن مقرر شده است.


- در روایتی از حضرت رسول اکرم (ص) آمده است: کسی که خدا به او قلبی شاکر و زبانی مشغول به ذکر حق و همسری باایمان که او را در امور دنیا و آخرت یاری کند ببخشد، نیکی دنیا و آخرت را به او داده و از عذاب آتش بازداشته می‌شود. امام علی (ع) فرمودند: جهاد زن این است که خوب شوهرداری کند.


- رسول خدا (ص) می‌فرمایند: از خوشبختی مرد مسلمان این است که فرزندش شبیه او باشد و زنی زیبا و متدین، مرکبی راهوار و مسکنی وسیع داشته باشد.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:38 PM  
 بلوغ عقلی


پاسخ نقل قول

بلوغ عقلی

توانایی‌های عقلی و شناختی دختران نوجوان، زودتر از پسرها رشد می‌کند و این رشد، هم از نظر کیفی و هم از نظر کمّی در دوران نوجوانی دستخوش رشد و تحول است.

کمّی است از این نظر که دختران تکالیف ذهنی را در مقایسه با سال‌های کودکی سریع‌تر، راحت‌تر و با کارایی بیشتر انجام می‌دهند؛ کیفی است از این نظر که در فرآیندهای نهفتۀ عقلی که دختران برای تشریح و استدلال مسائل به کار می‌برند، تغییرات مهمی به وجود می‌آید.

رسیدن به بلوغ عقلی، برای کنار آمدن با وظایف پیچیدۀ شغلی و تربیتی که به دختران در جایگاه مادر آینده، واگذار می‌شود، نقش مهمی دارد؛ چه این که بسیاری از جنبه‌های رشد نوجوانی، به پیشرفت‌های عقلی و شناختی او بستگی دارد. بلوغ عقلی زمانی در نوجوان حاصل می‌شود کهرسایی و کمال در هوش و عقل، حافظه، تصور و تخیل و ... و توان برهان‌پذیری و برهان‌آوری (استدلال) در او شکل گرفته باشد. او باید در شرایطی قرار گیرد که بتواند برای گفته‌ها و اعمال و رفتار خود دلایلی قانع‌کننده عرضه نماید و یا برای اقدام بر امری بیندیشد.


در اواخر کودکی بهرۀ هوشی دختران بیشتر از پسران است و نمره‌های بالاتری در آزمون‌های هوشی کسب می‌کنند؛ همین امر سبب رشد بهتر عقلی و شناختی دختران در آغاز بلوغ نسبت به پسران است.
nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:40 PM  
 بلوغ عاطفی


پاسخ نقل قول

بلوغ عاطفی

بلوغ عاطفی، خروج کودک از انگیزه‌های کودکانه و نشان دادن عواطف خود به شکل بزرگترها است؛ آن‌چنان که عاطفه فرد جهت‌دار و در خط تعدیل و کنترل باشد. بلوغ عاطفی زمانی رخ می‌دهد که فرد بتواند خود و دیگران را به شکلی مناسب، دوست بدارد و واکنش‌های معقولی را جایگزین واکنش‌های هیجانی کند.

دختران در دوران نوجوانی بیش از این که دوست بدارند، می‌خواهند دوست داشته شوند. دوستی‌های آنها از صمیمیت برخوردار است؛ لذا تمایل شدید آنها به محبت دیگران و غلبۀ احساسات در وجودشان، موجب می‌شود مورد سوءاستفاده قرار گیرند و فریب شیادان را بخورند.

یکی از جنبه‌های بلوغ عاطفی دختران، رشد حیا و عفت در آنان است. حیا، عامل پاکدامنی و دوری از انحرافات و آسیب‌های اخلاقی است.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:41 PM  
 بلوغ شرعی


پاسخ نقل قول

بلوغ شرعی

بلوغ شرعی، یعنی زمانی که نوجوان به مرحله‌ای از رشد و درک می‌رسد که مخاطب دستورهای پروردگار عالم قرار می‌گیرد و باید نسبت به انجام واجبات الهی و ترک محرمات، اقدام نماید. برای این مرحله از بلوغ در مذاهب مختلف اسلامی سن خاصی تعیین شده است. در فقه شیعه، یکی از علایم سه‌گانۀ زیر، نشانۀ بلوغ شرعی دختران دانسته شده است:

- اول: تمام شدن نه سال قمری؛

- دوم: قاعدگی (عادت ماهانه)؛

- سوم: روییدن موی خشن (نه موهای کم‌رنگ) در بالای عورت.

روایات دربارۀ سن بلوغ دختران مختلف است و بعضی روایات نه سال تمام را سن بلوغ می‌دانند و بعضی دیگر سیزده سال را. با این حال از بعضی روایات استفاده می‌شود که سن، نشانۀ منحصر به فرد بلوغ نیست، بلکه علامت و نشانه‌ای است که اگر سایر نشانه‌ها آشکار نشود، سن فرد ملاک تکلیف خواهد بود و بلوغ شرعی حاصل می‌شود؛ زیرا بلوغ امری طبیعی است که در زمان خاصی با توجه به ویژگی‌های فردی هر نوجوان، نسبت به افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

دربارۀ سن بلوغ از امام باقر (ع) روایت شده ات که فرمودند: «وقتی دختر به سن نه سال رسید، حدود الهی در مورد او جاری می‌شود.»

در مورد دومین نشانۀ بلوغ، ابوبصیر از امام صادق (ع) روایت می‌کند که حضرت فرمودند: «علی المرأۀ اِذا حاضَتْ اَلصِّیامُ؛ هنگامی که دختر به سن حیض (عادت ماهیانه) رسید، روزه بر او واجب می‌شود.»

همچنین درباره نشانه سوم بلوغ، یعنی روییدن مو در بالای عورت و زیر بغل به عنوان یکی از نشانه‌های بلوغ، از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که حضرت فرمودند: «یُعلَمُ الاَوَّلُ بِاِنباتِ الشَّعرِ الخَشن عَلی العانَۀِ ...؛ بلوغ به روییدن موی خشن بر بالای عورت شناخته می‌شود.» چهارمین نشانه‌ای که می‌توان برای بلوغ دختران بیان کرد، «احتلام» است که در آیات و روایات به صورت عام به عنوان یکی از نشانه‌های بلوغ مطرح شده است. در اینجا پرسشی وجود دارد و آن این که: آیا احتلام، ویژه پسران است یا آن که در دختران هم وجود دارد؟ از پاره‌ای روایات برمی‌آید که احتلام ویژه پسران نیست و در دختران هم روی می‌دهد.

احتلام معمولاً در خواب اتفاق می‌افتد و با دیدن صحنه‌های جنسی در خواب فرد به اوج لذت جنسی می‌رسد و منی از او خارج می‌شود؛ وقتی از خواب بیدار می‌شود، در لباس زیر خود منی (ماده‌ای چسبنده و سفیدرنگ) می‌بیند.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:44 PM  
 بلوغ روانی


پاسخ نقل قول

بلوغ روانی

بلوغ روانی به معنای رسیدن به پختگی روحی است که به انسان قدرت تشخیص مسائل و تمییز مصلحت زندگی را می‌بخشد. بلوغ روانی با مسأله رشد ادراک و هویت‌یابی مطرح است.
بنابراین، فرد می‌تواند بدون اتکا به دیگران، به خود متکی باشد
و از آزادی و استقلال به گونه‌ای مشروع و مشروط استفاده کند.
زیبایی‌دوستی، حقیقت‌طلبی و معنی‌خواهی با بلوغ روانی می‌تواند در حیات فرد جای پایی داشته باشد و به او کمک کند خود را از تعلق‌های شدید و وابستگی‌های گوناگون آزاد نماید.

بلوغ روانی، دنیای نوجوان را متعادل می‌کند و ادراک او را از موقعیت تغییر می‌دهد؛ نوجوان، عقاید شخصی خود را بیش از گذشته محکم‌تر و روشن‌تر بیان می‌کند. او متوجه می‌شود در افکار، هیجان‌ها، آرزوها و روابط خود با دیگران، دگرگونی‌هایی به وجود می‌آید.

در این صورت، فرد با برخورداری از بلوغ روانی، می‌تواند مسؤولیت‌های اجتماعی، نظیر شغل، تشکیل خانواده و ایفای نقش‌های محول شده را بر عهده بگیرد و با مشکلات پیچیدۀ زندگی مواجه شود.

وراثت، شرایط زندگی و عوامل فرهنگی و تأثیرات محیطی و اجتماعی، هر یک به سهم خود، در چگونگی رشد روانی فرد مؤثرند. رسیدن به مرحلۀ بلوغ روانی، سن مشخصی ندارد و متأثر از عوامل تربیتی و خانوادگی است.

بنابراین، انسان‌ها در سنین متفاوتی به بلوغ روانی می‌رسند و تعیین سن مشترک برای
افرادی که هم‌زمان به بلوغ روانی برسند، کاری دشوار و گاهی غیرممکن است.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:46 PM  
 بلوغ جنسی


پاسخ نقل قول

بلوغ جنسی

با شروع دورۀ بلوغ، ترشح غدد و هورمون‌ها، افزون بر اثر ظاهری در بدن، آثاری بر احساس و انگیزۀ نوجوان می‌گذارد؛ از این رو روان‌پزشکان بر این باورند که هورمون خاصی به نام «تستوسترون» انگیزۀ جنسی را شعله‌ور می‌سازد.

سطح این هورمون
در دوره نوجوانی بالاتر از تمام دوران زندگی است. در اواسط دوره نوجوانی، تمایل مربوط به جنس مخالف و هویت جنسی، ذهن پسران و دختران نوجوان را به خود مشغول می‌سازد؛ اواخر دوره نوجوانی، تمایلات قوی نسبت به جنس مخالف بروز می‌کند و فرد توانایی ایفای نقش جنسی را به دست خواهد آورد.

این نقش، عموماً به «قدرت تولیدمثل» تعبیر می‌شود.

صفات و خصوصیات جنسی ثانویه (بلوغ جنسی)

منظور از صفات ثانویه، مجموع تغییرات و خصوصیات ظاهری و درونی وابسته به جنس است که در زنان شامل این موارد می‌شود:

1. رشد سینه‌ها؛

2. ظاهر شدن موهای شرمگاهی و زیر بغل؛

3. افزایش پهنا و عمق لگن خاصره؛

4. تغییر صدا؛

5. تغییرات پوستی.

در اکثر موارد، اولین نشانۀ بلوغ، رشد پستان‌ها است که در ده سالگی به صورت برآمده شدن مختصر نوک و هالۀ اطراف آن قابل مشاهده است؛ به تدریج ظرف چهار سال ساختمان و ظاهر سینه‌ها کامل می‌شود و به شکل زنان بالغ درمی‌آید. موهای شرمگاهی از هشت تا چهارده سالگی شروع به رویش می‌کند و موهای صاف، حالت مجعد می‌یابد.

در سن ده تا شانزده سالگی، موهای زیر بغل رشد می‌کند و در سن ده تا شانزده سالگی، نخستین عادت ماهانه شروع می‌شود.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:47 PM  
 بلوغ جسمانی


پاسخ نقل قول

بلوغ جسمانی

یکی از کاربردهای واژه «بلوغ»، ناظر به بعد جسمانی است و مراد از آن، رشد و تکامل اعضای بدن است؛ به گونه‌ای که قد و قامت، استخوان‌بندی و سایر اعضای بدن به حد مناسبی از رشد و کمال خود برسند.

به این مرحله از رشد، «جهش نموی نوجوانی» می‌گویند. این جهش حدود چهار سال و نیم به طول می‌انجامد. آغاز سرعت رشد دخترها به طور متوسط در سن یازده سالگی است. این جهش چند ماه قبل از یازدهمین سال تولد صورت می‌گیرد؛ هرچند ممکن است در بعضی دخترها زودتر صورت گیرد. از این زمان به بعد، آهنگ رشد کندتر می‌شود و تا چند سال بعد از این جهش نموی ادامه می‌یابد.

در آستانۀ بلوغ، سرعت رشد قد دختران در فاصله سنی ده تا چهارده سال، خود را نشان می‌دهد. نوجوانی که در نه سالگی هر سال حدود چهار سانتی‌متر بر قدش افزوده می‌شد، ناگهان در یازده سالگی 5/7-9 سانتی‌متر بر طول قدش اضافه می‌شود.

بیشتر دخترها حدود سن چهارده تا پانزده سالگی به قد بزرگسالی می‌رسند؛ و از آنجا که دختران زودتر از پسرها به سن بلوغ می‌رسند، برای یک دورۀ کوتاهِ سه تا چهار ساله، دختران بلندقدتر و سنگین‌تر از پسران همسال خود می‌شوند.

در دختران، باسن‌ها و لگن خاصره، رشد بیشتری پیدا می‌کند و باعث می‌شود لگن خاصره پهن‌تر و شانه‌ها باریک‌تر شود. رشد بیشتر لگن خاصره زایمان را برای زنان آسان می‌کند؛ برعکس، سایر استخوان‌ها و بافت عضلانی‌شان ضعیف‌تر است؛ ضمن آن که قلب و ریه آنان کوچک‌تر از قلب و ریه پسران است؛ بنابراین، از قدرت بدنی کمتری برخوردارند و از انجام کارهای سخت و ورزش‌هایی که به قدرت و توانایی بالایی نیاز دارد، ناتوانند.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171یک شنبه 20 فروردین 1391  6:49 PM  
 بلوغ اقتصادی


پاسخ نقل قول

بلوغ اقتصادی

این نوع بلوغ، به زمانی اطلاق می‌شود که فرد از نظر تأمین معاش و ادارۀ امور اقتصادی زندگی مستقل شود و بتواند به خود متکی باشد. معمولاً در این زمان فرد آمادگی تصرف در اموال خود و معاملات اقتصادی و داد و ستدهایی را که ادارۀ زندگی بر توانایی انجام آنها توقف دارد، پیدا می‌کند.

در منابع اسلامی رسیدن به بلوغ اقتصادی، متوقف بر احراز رشد و کمال دانسته شده است.

قرآن کریم می‌فرماید: «کودکان را بیازمایید! موقعی که به حد ازدواج و نکاح رسیدند، اگر [علاوه بر تمایل جنسی و قدرت ازدواج] واجد رشد اقتصادی بودند، اموالشان را در اختیارشان قرار دهید.» (نساء، 6)

از آیات و روایات به دست می‌آید: بلوغ اقتصادی زمانی حاصل می‌شود که فرد آمادگی لازم برای شرایط کار، تولید، مصرف، خدمات، وقف و خرید و فروش را داشته باشد.

با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه، سن بلوغ اقتصادی در حال افزایش است و نوجوانان از این نظر در تنگناهای به‌خصوصی قرار دارند؛ یعنی از یک سو کشش‌های غریزی، آنها را به سوی تأمین نیازهای طبیعی سوق می‌دهد و از سوی دیگر به دلیل پیچیدگی زندگی صنعتی، شهرنشینی و نیاز جوامع به تخصص‌های در حال گسترش، امکان این که بلوغ اقتصادی در زمان مناسبی فراهم شود، به تدریج محدودتر می‌شود؛ این مسأله، خود باعث ایجاد تعارضات روانی در نوجوانان می‌شود.

nasiim
کاربر برنزی
تاریخ عضویت: مرداد 1390 
تعداد پست ها: 171
 1  

    
فروشگاه تالار گفتمانارتباط با ما نوار ابزار اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی خانواده معارف اسلامی صفحه اصلی

پرتال فرهنگی اطلاع رسانی نور
copyright 2007 Noorportal.net All Right Reserved ©
صفحه اصلیارتباط با مانقشه سایتدرباره ما