مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات مقالات آموزشگاه رایانه اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهانبانک سوال و جوابجوان امروزدانلود نرم افزار

  اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی مشاوره خانواده معارف اسلامی
مسیر جاری: صفحه اصلي / آموزشگاه رایانه / : نکته ها و ترفندها :
 تبلیغات در سایت   
آنچه باید همسران بدانند
اخبار ایران و جهان
دمی با حافظ شیرازی
نکته ها و ترفندهای رایانه ای  
هماهنگی اندروید با Dropbox
بهبود عملكرد اوبونتو
منوی Start در ویندوز 8
درآمدهای دیجیتال بیشتر می‌شود
چگونگی حذف SkyDrive Pro از فهرست...
استفاده از Google Docs و Office...
همه چیز درمورد حافظه مجازی(Virtual...
ریست شدن ناگهانی سیستم
راه مبارزه با بدافزاری که تبلیغات...
GPS چگونه کار می‌کند؟
توصیه‌هایی برای داشتن یک دسکتاپ...
مک بهتر است یا ویندوز ؟ ( بررسی...
لپ تاپ های هیبریدی برای توسعه دهندگان...
آیکون های وکتور با وب فونت Font...
چگونگی پشتیان گیری و ارسال آسان...
چگونه ابونتو را به نسخه ۱۳٫۰۴ ارتقا...
بهبودهای گوگل کروم برای سازمان...
امکان ایجاد ایمیل های مستعار با...
خداحافظی با فیس‌بوك
توسعه MultiPlatform‌ به روش منبع‌باز
رقابت برای ارائه خدمات فناوری اطلاعات
نمایش فواصل بر مبنای کیلومتر در...
غیرفعال کردن اطلاع‌رسانی‌های به‌روزرسانی...
حذف صفحه شروع در آفیس 2013
WiFi Hotspot در ويندوز 8 چیست و...
آمار جدید از سهم بازار مرورگرهای...
مشاهده‌ی میزان مصرف CPU به صورت...
نیاز نداشتن به سرویس وب
کاهش حجم یک درایو و افزودن به درایوی...
https چیست و چه تفاوتی با http...
جدیدترین نرم افزارها  
دانستنیهای وهابیت
دانستنیهای وهابیت
دستهای ناپیدا
دستهای ناپیدا
عطر باران
عطر باران
ام سلمه همسر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله
ام سلمه همسر گرامی رسول خدا صلی الله علیه و آله
بهائیت آنگونه که هست
بهائیت آنگونه که هست
مفاتیح الجنان
مفاتیح الجنان
نقدی بر افکار ابن تیمیه (موسس وهابیت)
نقدی بر افکار ابن تیمیه (موسس وهابیت)
مسجد النبی صلی الله علیه و آله
مسجد النبی صلی الله علیه و آله
مصباح الحرمین
مصباح الحرمین
نمادها و رمزواره های حج: نشانه های الهی درسرزمین وحی
نمادها و رمزواره های حج: نشانه های الهی درسرزمین وحی
چگونه اطلاعات را به صورت حرفه ای حذف کنیم

 نویسنده :  روزنامه جوان  88.2.16   2812 بار مشاهده  

چگونه اطلاعات را به صورت حرفه ای حذف کنیم


چگونه اطلاعات را به صورت حرفه ای حذف کنیم

امروزه مساله امنیت اطلاعات به عنوان یکی از مهمترین مسایل در جوامع اطلاعاتی مطرح می باشد در این مقاله به روشهای حذف داده ها به منظور جلوگیری از دسترسیهای آتی به آنها می پردازیم. به عنوان مثال زمانی که هارد دیسکی خراب و از رده خارج می شود معمولا مقدار بسیار زیادی اطلاعات مهم در آنها وجود دارد. همچنین در هارد دیسکهایی که در حال کار هستند لازم است که بعضی اوقات اطلاعاتی از روی آنها برای همیشه برداشته شوند و از بین بروند. بنابراین لازم است که بدانید چگونه می توان اطلاعات حساس و مهم را چه از روی هاردهای در حال کار و چه خراب و از کار افتاده پاک کرده و از میان برد. اطلاعاتی وجود دارند که یا برای بار اول نوشته شده و در کامپیوتر وارد شده اند و یا دسترسی مجدد به آنها امری بسیار مشکل و دشوار است. Office فایلهای موقت را ایجاد می کند Backupها شامل کپی ها هستند و Paging File فایلهای ناتمام و حتی فایلهای رمز دار و کد بندی شده را به صورت واضح و آشکار بر روی هارد ذخیره و ضبط می کند. اطلاعات مالیاتی کلمه های عبور اطلاعات مربوط به شرکتها و اطلاعات شخصی هنگام فروش هارد تعمیر کامپیوتر یا حملات جاسوسی (هکرها) در دسترس افراد بیگانه قرار می گیرند. اگر شما هارد خود را به منظور تعمیر به دست افراد متخصص می سپارید از حفظ اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید. البته از جمله وظایف شخص یا شرکت خدماتی این است که به تمام قوانین حفاظت اطلاعات عمل کند بخصوص اطلاعاتی که بر روی ابزار ذخیره اطلاعات قرار دارد به قصد یا منظور دیگری استفاده نکند.

● برای از بین بردن و نابود سازی اطلاعات روش و شیوه وجود دارد:

۱) پاک کردن ۲) فرمت کردن (delete) ۳) جایگزین کردن(format) ۴) نابودی کامل ابزار ذخیره اطلاعات (overwrite) درجه اطمینان هر یک از این شیوه ها به طور قابل توجهی متغیر است. اگر قصد انتقال اطلاعات خود را بر روی دیسکت دارید بهتر است که از دیسکت های نو و کار نکرده استفاده کنید. چنانچه این امر میسر نباشد قبل از ذخیره اطلاعات دیسکت را به طور کامل فرمت کنید (Full Format) و از فرمت سریع (Quick Format) استفاده نکنید. پاک کردن و فرمت کردن (Delete & Format) دستورات پاک کردن (Delete) و Quick Format و همچنین انتقال به قسمت بازیابی اطلاعات (Recycle Bin) اطلاعات را کاملا از روی هارد پاک نمی کنند بلکه فقط محل رجوع به آن فایل را در فهرست (Directory) آن ابزار ذخیره اطلاعات یعنی (File Allocation) FAT پاک می کند. پس از آن این فایل قابل دسترس بوده و می تواند دوباره فراخوانی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

در واقع در سیستم عامل Dos با دستور:

Format a:/u فرمان unformat غیر فعال می شود ولی با این حال ابزار بازیابی مجدد تحت تاثیر این دستور قرار نمی گیرد. هنگام فرمت کردن مجموعه ای از FAT پاک می شود که اطلاعات آن بعدا هم قابل دسترس است. حتی با خود Low-Level-Format ولی با صرف هزینه قسمت بزرگی از اطلاعات قابل دسترسی است. فایلهای پاک شده زمانی از بین می روند که فایلهای جدیدی با همان نام بر روی آنها مجددا ضبط شوند و جایگزین گردند. با این حال این مطلب به مدت زمان طولانی نیاز دارد چرا که اگر اطلاعات جدید بر روی یک Cluster به طور کامل بتواند قرار گیرد اطلاعات فایل پاک شده در مابقی محدوده Clusterها قابل دسترسی است. برای اینکه بتوان فایلهای موقت را فورا پاک کرد توصیه می شود که یک دیسک RAM_Disk)RAM) را در دستگاه قرار دهید و دایرکتوری های برنامه های کاربردی را بر روی درایو مجازی قرار دهید. نرم افزار RAM-Disk را شما می توانید از سایت superspeed,cenatek یا simtel دریافت کنید. همچنین بقایای اطلاعات بدون پاک کردن بر روی هارد قرار دارد. برنامه های کاربردی برای کار کردن فایلهای موقت را ایجاد می کنند که این فایلها پس از ذخیره سازی در واقع به عنوان فایل پاک می شوند با این حال این اطلاعات باز هم وجود دارند. شرکت Microsoft در مرجع فنی ویندوز XP هشدار می دهد که برای فایلهای کد بندی شده و رمز دار اطلاعات شفاف در Paging Fileوجود دارد. در این حالت اگر فردی که قصد دستیابی به اطلاعات شما را دارد سیستم را با یک سیستم عامل دیگر استارت و راه اندازی کند و Paging File را باز کند می تواند اطلاعات را بازبینی کرده و بخواند. این Paging File را می توان در نسخه حرفه ای ویندوز (XP Professional) XP در هنگام عمل shut Down با کمک خط مشی های گروهی پاک نمود.
برای این کار قسمت Start/Run را فعال نمایید و دستور زیر را در آن وارد کنید: gpedit,msc سپس از مسیر: Computer configuration/windows settings/iocal guidelines/security settings بر روی کلید Shut Down دو بار کلیک کنید: Paging File حافظه RAM مجازی را پاک کنید. سپس روی Active و بعد روی ok کلیک کنید. عمل جایگزین (Overright) بالاترین نوع حفاظت نرم افزاری را عمل Overright انجام می دهد. حتی به همراه برنامه هایی چون Eraser وWiper، تعداد ابزار پاک کردن به سختی به ۳۰ نوع می رسد. همچنین برنامه PGP که برنامه ای برای رمزگذاری فایلها می باشد دارای مدول (module) پاک کردن برای پاک کردن فضای خالی حافظه RAM می باشد. ▪ توجه: شما این برنامه ها را به مسوولیت خود به کار برده و استفاده می کنید. پس از عمل پاک کردن موفقیت این برنامه را با ابزار undelete کنترل کنید. به این ترتیب فایلی را که پاک کرده اید undelete کنید و ببینید که آیا دوباره بازیافت می شود یا نه. همچنین توجه و دقت کنید که اطلاعات پاک شده دیگر غیر قابل برگشت و از دست رفته خواهند بود بنابراین قبل از پاک کردن اطمینان حاصل کنید که آیا این همان فایلی است که شما می خواهید پاک کنید.

ابزار پاک کردن در دو حالت استفاده می شوند:

۱) نو کردن کل هارد: اگر هاردی می بایست از رده خارج شود یا فروخته شود باید کل هارد پاک شود. متخصصان این مرحله را که هارد به وضعیت خام خود هنگام تولید در کارخانه بر می گردد Sanitizing می گویند.
۲) پاک کردن فایلها در هنگام کار با هارد: کسی که همیشه این احتمال را می دهد که ممکن است شخصی مخفیانه به فایلهایش دستیابی پیدا کند می بایست فایلهای خود را به صورت کنترل شده نگهداری و محافظت نماید و کپی هایی را که نمی خواهد بلافاصله از بین ببرد. از این دست می توان به فایلهای موقت باز مانده های فایل در paging file و بایتهایی از clusterها که به طور کامل پر نشده اند اشاره کرد که باید پاک شوند. ابزارهایی که فضای آزاد هارد را پاک می کنند انجام دادن این عمل را تضمین می کنند. با عمل ذخیره سازی مجدد (overright) ساده، اطلاعات شما هنوز از لحاط امنیتی پاک نشده است. علت این امر در فیزیک عمل ذخیره سازی است. هارد دیسک ها صفحات ضبط مغناطیسی هستند که از تعداد زیادی صفحات مغناطیسی به همراه یک هد ضبط و خواندن تشکیل شده اند که در یک محفظه و قاب خالی از هوا و خلأ قرار دارند. هد ضبط و خواندن اطلاعات را با یک محیط مغناطیسی قابل پلاریزه بر روی این صفحات می نگارد. اطلاعات در مسیرهایی از قبل مشخص شده و ثابت ثبت می شوند. هنگام خواندن این مسیرها بر روی هارد برقی القا می کنند که دوباره به یک و صفر تبدیل می شود که از همین صفر و یک ها اطلاعات فراخوانی و تبدیل می شوند. با هر بار عمل ضبط و نوشتن از این مسیر به طور دقیق استفاده نمی شود.
در حاشیه، محل های باریکی قرار دارند که حاوی اطلاعات پاک شده احتمالی هستند. به همین خاطر متخصصان توصیه می کنند که برای ذخیره سازی مجدد از سمبل های یک جور و یکسان (فقط صفر یا فقط یک) استفاده نشود بلکه از نمونه (sample) استفاده شود. در یک عبور دوباره یک نمونه مکمل متصل می شود که شامل صفری است که قبلا صفری دیگر در آنجا قرار داشته است و بر عکس تا اینکه حتی الامکان هر بیتی یک بار تغییر پیدا کند. پیتر گوتمان در مقاله ای به نام Secure Deletion of Data From Magnetic and Sold-State Memory روشی را بیان می کند که در آن اطلاعات در ۲۷ شکل مختلف ذخیره سازی مجدد (overright) می شوند. این روش بین متخصصان به عنوان مطمئن ترین روش پاک کردن فایل شناخته شده است. وزارت دفاع امریکا (DOD) و اداره امنیت در فناوری اطلاعات (BSI) از دو روشی که خود ایجاد کرده اند استفاده می کنند: روش اول اینکه بر روی فایل سه بار ضبط مجدد کرده و روش دوم اینکه بر روی فایل هفت بار ضبط مجدد می کنند.
BSI روش هفت بار ضبط مجدد را نیز توصیه می کند. دو روش اخیر از لحاظ ضریب اطمینان از اعتبار ویژه ای برخوردارند حداقل برای بازسازی مجدد اطلاعات توسط ابزارهای نرم افزاری. حفظ امنیت اطلاعات در برابر وسایل اندازه گیری که قادر به بازخوانی اطلاعات هستند فقط با روش گوتمان امکان پذیر است. برای اغلب حالتها، روشهای DOD و BSI کافی است چرا که ضبط مجدد احتیاج به زمان دارد. همچنین عمل خواندن هارد دیسک ها با کمک دستگاههای اندازه گیری این مطلب به خصوص در مورد اطلاعات مهم یا موارد حقوقی بسیار ارزشمند است. در اتاقهای خالی از هوا (خلأ) هارد دیسک ها به این منظور باز می شوند و با میکروسکوپ نیروی مغناطیسی (Magnetic Force Microscope) MFM و (Tunneling Microscope) STM Scanning مورد آزمایش و بازبینی قرار می گیرند. MFM اثرات متغیر مغناطیسی بین یک نوک (سر یا هد) مغناطیسی و سطح رویی را ثبت می کند و مقدار عمل پلاریزه را در محدوده های کناری مسیرها مشخص می کند. عمل مغناطیسی کردن چنانچه هارد دیسک خراب باشد و امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد توصیه می شود که آن را به طور کامل و فیزیکی از بین برد.
زیرا برنامه های نرم افزاری دیگر قادر به دسترسی به هارد و محتویات آن نیستند. شرکت Ibas برای این منظور دستگاه (۰۱Degausser) DG- را ارایه می کند. این دستگاه دارای مغناطیسی است که قدرت مغناطیسی معادل ۸ تسلا (Tesla) دارد که این قدرت حتی از هارد دیسک های مدرنی که در مقابل مغناطیس حفاظت شده اند می تواند عبور کند. هاردهایی که با این Degausser پاک شده اند دیگر غیر قابل استفاده خواهند بود زیرا اطلاعات هدایتی هد خوانده نیز به واسطه میدان قوی (مغناطیسی) پاک می شوند. این روش فقط برای پالایش و پاکسازی نهایی هارد مناسب می باشد.

روزنامه جوان  تبلیغات در سایت   
آموزش طراحی با پاستل
کامل ترین پک برنامه های آندروید
اورتوپدی
اخبار ایران و جهان
مغز و اعصاب
خانواده کانون ساختن و ساخته شدن
فنون مطالعهارتباط با ما نوار ابزار اخبار ایران و جهان تاریخ و سیاست مهدویت علمی فرهنگی خانواده معارف اسلامی صفحه اصلی

پرتال فرهنگی اطلاع رسانی نور
copyright 2007 Noorportal.net All Right Reserved ©
صفحه اصلیارتباط با مانقشه سایتدرباره ما